reklama

Přes 7 000 seniorů už proti pneumokokové infekci naočkovala OZP

reklama

Oborová zdravotní pojišťovna proplatila očkování proti pneumokokové infekci už více než sedmi tisícům seniorů. Od září 2015, od kdy mají lidé nad 65 let očkování proti pneumokoku plně hrazené, tuto možnost využilo přesně 7 120 klientů Oborové zdravotní pojišťovny. Celkem za tato očkování OZP proplatila necelých deset milionů korun.

„Celková proočkovanost proti pneumokokové infekci je v České republice u starších občanů velmi nízká. Přitom následky onemocnění bývají važné. U seniorů nad 65 let dokonce komplikacím po infekci podlehne až každý čtvrtý nemocný,“ vysvětluje Mario Böhme vedoucí obchodního odboru Oborové zdravotní pojišťovny.

Mario Böhme dodává, že očkování proti nákaze pneumokokem má i ekonomické opodstatnění. Očkovací látka i s aplikací stojí podle druhu 800 Kč až 1 800 Kč, náklady na léčení komplikovaného průběhu onemocnění však mohou u jednoho člověka přeskočit i 100 000 Kč.

„Právě teď je ideální roční období, kdy se nechat naočkovat proti pneumokokové infekci. Senioři nad 65 let navíc mají z veřejného zdravotního pojištění hrazené i očkování proti chřipce. Nyní je tedy velmi vhodné období pro obě očkování,“ říká Böhme.

Za očkování kromě seniorů neplatí ani děti nebo ohrožení jedinci. Stačí přijít k lékaři a zdarma o vakcínu požádat. Ostatní pak mohou využit benefit Oborové zdravotní pojišťovny a prostřednictvím elektronické kartičky pojištěnce, Vitakarty, si nechat očkování od OZP proplatit.

Pneumokokovou infekci způsobují bakterie Streptococcus pneumoniae, které se běžně nacházejí v horních cestách dýchacích, v nose člověka. Zejména při oslabeném organismu mohou ale proniknout hlouběji do těla, kde kromě zápalu plic, pneumonie, způsobují celou řadu velmi závažných komplikací, které mohou mít až fatální následky.

Velmi časté jsou pneumokokové infekce na podzim a v zimě, kdy člověk nejprve onemocní chřipkou a oslabený organismus je pak snadnou kořistí pro pneumokoky. Vedle seniorů jsou pneumokokové infekce vážnou hrozbou i pro zdraví malých dětí.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama