reklama

Připravte svou zahradu na zimu

reklama

První zlátnoucí listy stromů i sychravá rána značí jediné. Je tu podzim. V tomto období se zahradě musí věnovat speciální péče, aby se připravila na zimu a na jaře mohla zase v plné síle rozkvést. Máme pro vás pár tipů, jak připravit vaši zahradu na nadcházející období.

Trávník si před zimou zaslouží péči, proto si najděte chvilku a naposledy jej posekejte. Ne však úplně u země, doporučujeme trávu posekat na 5 cm a výš. Trávník pak lépe přijímá sluneční paprsky a zůstane déle zelenější. Trávu, ke které se nedostane sekačka, po obvodu zdi vašeho domu nebo u plotu, můžete zastřihnout aku nůžkami na trávu či aku strunovou sekačkou. Je dobré provést také vertikutaci, aby se půda provzdušnila. Podzim patří mezi deštivá období. Trávník má tedy dostatek vláhy a není nutné ho dále kropit.

Nezapomeňte věnovat čas i záhonům a pletí plevele. Nyní je ideální doba na přesazování rostlin a sázení cibulek. Třeba tulipány tak mohou svými okvětními listy přivítat jaro se vší parádou. U trvalek pak dbejte na to, aby kořeny rostlin byly dostatečně přikryté hlínou nebo hnojivem, jinak může dojít k přemrznutí rostliny. Záhony také dobře odplevelte, na jaře pak budete mít méně práce. Abyste si práci usnadnili a trochu si ten podzimní úklid i zpříjemnili, použijte vysokotlaký čistič, kterým můžete od plevelu dočistit chodník kolem domu.

Hrabání listí

Spadaného listí je vždycky nepřeberně. Ale nedá se nic dělat, listí se musí hrabat průběžně, aby nedocházelo k růstu mechu či tvorbě plísní ve formě hnědých fleků na trávníku. Listí můžete házet přímo na kompost, získáte tak dobré hnojivo. Hrabání listí navíc může být i zábava, když použijete zahradní vysavač, který listy dokonce i nadrtí. Vy tak nemusíte chodit ke kompostu tolikrát.

Zastřižení keřů a stromů

V neposlední řadě nezapomeňte také na zastřižení keřů a stromů. Živé ploty je dobré naposledy zastřihnout a prořezat, aby mohly dýchat a nezačaly hnít. Spadané listí je opět nutné pohrabat či „vyluxovat“, aby pod plotem nevznikaly plísně. Nejen živé ploty, ale i keře se musí ostříhat, aby měly sílu vyrůst v příštím roce. Doporučuje se zastřihnout je tak na třetinu výšky. K zastřihávání můžete použít jak ruční nůžky, tak třeba aku plotové nůžky, které jsou na zarovnání plotů jako dělané.

Na zahradě je i na podzim spousta práce, ale nevěšte hlavu. Motivací pro vás může být krásná zahrada a bohatá úroda v příštím roce. Práci vám usnadní dobré zahradní nářadí, které seženete například ve více než osmdesáti kamenných prodejnách Auto Kelly nebo na jejich
e-shopu.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama