reklama

Jak probudit zahradu ze zimního spánku?

reklama

Chcete mít na zahradě krásný a všemi obdivovaný trávník? Toho dosáhnete správnou péčí a také správným načasováním jednotlivých prací. Není to žádná věda, stačí se jen držet několika dobrých rad a využít pár spolehlivých pomocníků. Rady vám zde přináší Petr Tichý, specialista technické podpory ze společnosti HECHT. Co tedy potřebuje vaše zahrada po probuzení ze zimního spánku?

S prvními pracemi na zahradě nespěchejte a počkejte, až teploty opravdu vystoupají výrazněji nad nulu, a půda tedy bude mít šanci rozmrznout. Kdybyste se snažili vše uspěchat, můžete pak zejména trávníku nenapravitelně uškodit. Základní rada tedy zní – nic neuspěchejte.

Nejprve posekejte

První jarní sekání by mělo být důkladné a trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. „Pokud jste váš trávník dostatečně zkrátili již na podzim, je to v pořádku. Pokud ne, pak jej posekejte zhruba na tuto délku hned s příchodem jara. Výhodou je, že na moderních sekačkách si můžete délku trávníku pohodlně a snadno nastavit,“ radí Petr Tichý, specialista technické podpory z HECHT. V každém případě se pro kvalitní péči o trávník vyplatí zkontrolovat ještě před prvním použitím sekačky ostrost jejích nožů.

Trávník provzdušněte

Pokud chcete, aby byl váš trávník zdravý, pak potřebuje mít mimo jiné také dostatečný přísun vzduchu, vláhy a živin. V průběhu roku se na půdě vytváří neprostupná krusta ze zhutnělých zbytků tlejících rostlin. Tato bariéra pak znemožňuje půdě i trávníku přijímat kyslík, vláhu a živiny. Vertikutátor, neboli provzdušňovač, tuto krustu prořeže, uvolní a vyčeše mechy a některé plevele. Zároveň prořeže travní výhonky, následkem čehož bude trávník houstnout. Na menší plochy trávníku pak můžete použít obyčejné železné hrábě. Provzdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy.

Zasejte novou trávu

Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. „Postup je jednoduchý. Půdu nejprve lehce prohrábněte a smíchejte ji s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte nejlépe travním válcem. Poté tato místa vydatně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík,“ doporučuje Petr Tichý, specialista technické podpory z HECHT. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C.

S péčí o zahradu vám pomohou spolehliví pomocníci:

Benzínová sekačka s pojezdem HECHT 548 SWE 5in1

Velmi dobře vybavená benzínová sekačka s pojezdem HECHT 548 SWE uspokojí většinu uživatelů. Největší odlišností od většiny ostatních sekaček je elektrický startér, sekačku lze nastartovat pouhým stisknutím tlačítka. Zachována byla i možnost startovat sekačku „klasicky“ ručně pomocí táhla. Sekačka je osazena kvalitním motorem Hecht, tráva je sbírána do 60l koše s klapkou pro kontrolu stavu jeho naplnění. Má centrálně nastavitelnou výšku sečení. Umožňuje mulčování. K dostání za 8490 Kč na Hecht.cz.

Elektrický provzdušňovač trávníků Hecht 1848 2in1

Elektrický provzdušňovač Hecht 1848 2in1 s příkonem 1800 W má pracovní záběr 40 cm a váš trávník pohodlně zbaví přebytečných nánosů staré trávy, mechu a listí. Provzdušňovač je vybaven 20 ocelovými noži a válcem s ocelovými drátky. Jeho celková hmotnost je 13 kg a disponuje sběrným košem o kapacitě 55 l. Ideální je na údržbu trávníku do 1200 m2. K dostání za 2990 Kč na Hecht.cz.

Ruční zahradní válec Hecht 501

Zahradní válec Hecht 501 je vhodným pomocníkem při válcování zeminy po zasetí trávy či na úpravu nerovností na zahradě. Je vybaven lištou na stírání nečistot a lze jej plnit pískem nebo vodou. Průměr válce je 32 cm a jeho celková výška s rukojetí je 107 cm. Válec má také pevnou ocelovou konstrukci a povrch upravený práškovou barvou. Hmotnost při naplnění je 50 kg s tolerancí 20 %. K dostání za 1199 Kč na Hecht.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama