reklama

Projekt “Nenech to být” slaví první narozeniny!

reklama

Nenech to být je webová a mobilní aplikace, které mohou děti využít k anonymnímu upozornění na probíhající šikanu, či jiné problémy v kolektivu. Oznámení se pak mailem dostane přímo ke kompetentní osobě na škole doplněné o metodiku a rady s řešením.

Za těch 12 měsíců děti poslali skrz NNTB 979 oznámení. Zaregistrovalo se 870 škol a od studentů autoři obdrželi 1 045 žádostí o přidání i jejich školy. Tvůrci pravidelně vystupují na konferencích a komunikují s řediteli i rodiči. Díky tomu se k nim dostává mnoho příběhů o dětech, kterým pomohli. „ Za několik týdnů jsme mohli pomoci několika žákům, o jejichž trápeních jsme se tímto způsobem dozvěděli. Tento systém doporučujeme i ostatním školám, které ho ještě nezavedly, ” shrnuje své zkušenosti metodik prevence Mgr. Pavel Kubíček.

Aplikaci vytvořili sami studenti

Za “Nenech to být” stojí studenti gymnázia Vídeňská, kteří společně podnikají od třinácti letech. Mají za sebou několik úspěšných projektů, ale NNTB považují za ten nejpřínosnější. „ Chtěli jsme přijít s něčím, co bude reálně pomáhat. Myslím, že to se povedlo,” říká spoluautor projektu Pavel Ihm. Původním plánem bylo dostat se na 100 škol, což se autorům podařilo za týden. Plány na následující rok mají ještě ambicioznější. „ Aktuálně sháníme finance na několik kampaní, kterými bychom rádi projekt rozšířili na většinu škol Česka. Zvažujeme i expanzi na Slovensko,” doplňuje jeden z autorů, David Špunar.

Daří se i za oceánem

Zpětná vazba od ředitelů škol, rodičů i samotných žáků autory inspirovala k vyvinutí aplikace FaceUp.com, kterou třináctičlenný tým míří na školy v USA. „ V Americe je šikana, sexuální obtěžování a deprese studentů mnohem větší téma, než tady u nás. Každý den tam nejde 160 000 dětí do školy prostě proto, že se bojí o své bezpečí. Sebevraždy středoškoláků nejsou nic neobvyklého, ” zdůrazňuje CEO startupu Jan Sláma.

Spolupráce s Linkou bezpečí

O administraci projektu se stará Linka bezpečí, která poskytuje zájemcům odbornou pomoc „ V roce 2017 se na Linku bezpečí obrátilo 1700 dětí kvůli šikaně. Téma šikany je ve školách stále živé a za každý projekt, který pomáhá na šikanu jednoduše a rychle upozorňovat, jsme rádi,“ říká Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí.

Hudební tour “Na vlnách přátelství”

Od září prezentaci a představení aplikace na základních školách přináší také tour “Na vlnách přátelství” hudební skupiny Highvibes. Její zakladatel Marek Vicany uvádí, že „ Kromě velkého ohlasu samotného programu, přibývá reakcí žáků, že atmosféra vztahů v jejich třídě se výrazně zlepšila. Motivujeme žáky, aby se nebáli vystoupit z davu a nenechali to být ”.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama