reklama

První filmová ocenění TRILOBIT 2018 se uskuteční již tuto neděli

reklama

Nadpřirozený a tajuplný. Takový bude příběh slavnostního udílení výročních cen audiovizuální tvorby TRILOBIT 2018, které se uskuteční v neděli 14. ledna v Berouně. Prestižní filmové ocenění vedle nejhodnotnějších počinů uplynulého roku a předních tvůrců domácí i zahraniční scény již tradičně upoutá originální dramaturgií slavnostního večera. Ten ve svém 31. ročníku zve na herecké protagonisty Martina Myšičku a Vasila Fridricha, kteří se jednak zhostí úlohy moderátorů, ale vezmou na sebe i podobu investigativních novinářů. Během večera zároveň připomenou odkaz slavného dirigenta a někdejšího berounského rezidenta Václava Talicha.

Finále aktuálního ročníku prozradilo šance na ocenění zejména pro dokumentární snímky. Vítězové budou odtajněni a ceny Českého filmového a televizního svazu FITES budou rozdány v berounském Kulturním domě Plzeňka. Vstupenky na večerní ceremoniál jsou již beznadějně vyprodány, udílení cen ale bude možné sledovat prostřednictvím České televize od 20.20 hodin na stanici ČT art. Ceny TRILOBIT 2018 se konají ve spolupráci s Městským kulturním centrem Beroun a městem Beroun, kde budou uděleny po osmnácté. Jejich součástí je celodenní doprovodný program v Městském kině Beroun s projekcemi pro děti i dospělé.

„Moderování stále chápu jako výzvu rozšířit si své obzory, poznat jinou práci než herectví a potkat zajímavé lidi. A to vše platí i pro TRILOBIT. Takže když jsem znovu dostal od FITESu tuto nabídku, dlouho jsem neváhal,“ vysvětluje populární herec Martin Myšička, který se po loňské zkušenosti opět ujme moderování slavnostního večera. „Těším se na spolupráci s kolegou moderátorem Vasilem Fridrichem a vůbec s celým realizačním týmem v čele s režisérem Rudou Kudrnáčkem. Těším se na možnost setkat se s oceněnými tvůrci. A jsem zvědavý, koho a jaké projekty letos nezávislá odborná porota ocení. Divák se během večera něco dozví o výjimečných audiovizuálních počinech loňského roku, pozná jejich tvůrce, a protože věřím, že večer proběhne v přátelském a nezatěžkaném duchu, že se i pobaví.“

„Myslím, že je nejen napínavé sledovat, který ze soutěžících bude ten nej; to je ostatně typický rys pro předávání jakýchkoli cen. TRILOBIT nad toto vše ještě nabízí vrstvu zábavného pátrání po kořenech záhady, která je spjata jak s místem konání, tedy Berounem, tak oborem, v němž se soutěžilo. Diváka dle mého soudu čeká ideální mix napětí a zábavy, a to už je myslím důvod, proč si 14. ledna zapnout ČT art,“ láká na zápletku slavnostního večera cen TRILOBIT 2018, stejně jako ke sledování pořadu herec a moderátor Vasil Fridrich.

Originální příběh i scéna

Zápletka utkví v příběhu záhadné hůlky, která povede tým investigativních reportérů – Myšičku a Fridricha k různým místům města Beroun a ti se budou snažit vypátrat kořen její tajuplnosti a příčinu nadpřirozených schopností. Celou záhadu se reportérům podaří rozuzlit až na jevišti Plzeňky v průběhu udílení filmových trofejí. Scéna tentokrát vystoupá do dvoupatrové výšky a stane se rovněž dějištěm pro hudební vsuvku – instrumentální a pěvecká vystoupení žáků berounské ZUŠ Václava Talicha. Chybět nebude ani tradiční velkoformátová obrazovka. Jako doprovodný projekt bude v prostorách Plzeňky nainstalována výstava výtvarných prací žáků s hudební tematikou.

Šance zejména pro dokumenty

Audiovizuální ceny TRILOBIT, jejichž tradice sahá až do 60. let minulého století, jsou udělovány nejhodnotnějším počinům v oblasti filmové a televizní tvorby za uplynulý rok bez ohledu na jejich momentální popularitu či diváckou sledovanost. Na některou z cen 31. ročníku (Hlavní cenu TRILOBIT 2018, trojici cen TRILOBIT 2018, CENU VLADISLAVA VANČURY, CENU FERDINANDA VAŇKA, jež letos poputuje dvěma dílům, CENU JOSEFA ŠKVORECKÉHO, „sladkou“ či „kyselou“ ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY a CENU DĚTSKÉ POROTY – BEROUNSKÝ MEDVÍDEK 2018) aspiruje rekordních 145 přihlášených titulů hodnocených odbornou porotou a 23 snímků s dětskou či rodinnou tematikou, jež hodnotila dětská porota. Mezi letošními finálovými favority obou porot má jasnou převahu dokumentární tvorba.

Trilobit 2018 po celý den v kině

Doprovodný program v Městském kině Beroun zve v neděli od 10 hodin na Dopoledne s Večerníčkem s kvízem o ceny a odpolední a večerní projekce filmů, o kterých mluvila porota jako o nejžhavějších favoritech. Na programu jsou v odpoledním bloku snímky pro celou rodinu – Pojar dětem a Pátá loď a pro dospělé dále projekce dokumentů s politickou tematikou – Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov a Mečiar. Program v kině vyvrcholí od 20.30 hodin promítnutím filmu Přes kosti mrtvých u nás stále úspěšnější polské režisérky Agnieszky Holland.

Vstupenka na slavnostní večer v KD Plzeňka opravňuje rovněž ke vstupu na odpolední i večerní projekci v kině zdarma. Samostatné vstupenky na projekce v kině je možné zakoupit v Městském kině Beroun v ceně 50 Kč na jednotlivý filmový blok. Vstupné na Dopoledne s Večerníčkem je zdarma. Další informace jsou dostupné na cenytrilobit.cz a na kinoberoun.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama