reklama

První klapka nového filmu režiséra Dana Svátka Úsměvy smutných mužů

reklama

Opojně hořká komedie podle stejnojmenného knižního bestselleru Úsměvy smutných mužů vypráví osudy čtyř chlapíků, kteří se potkají při nelehkém úkolu. Jako vyvrhelové v protialkoholní léčebně se ocitají takříkajíc na okraji společnosti, ale ani to jim nebrání užívat si srandy naplno.

 

Film o úspěšných mužích, kteří spadli až na samé dno, se však odehrává nejen na půdě protialkoholní léčebny, ukazuje, jak snadno se může člověk dostat na scestí a jak nelehká je cesta zpět. Jen rozhodnutí léčit se mnohdy nestačí. Jedna z cest, jak se z toho dostat ven, vede přes sport, v tomto případě běhání. Příběhy hlavních hrdinů vás nenechají v klidu, někdy se budete smát, někdy přemýšlet nad osudy, vůlí a motivací.

Vysokou kvalitu filmu slibuje nejen úspěšná knižní předloha a scénář ve spolupráci režiséra Dana Svátka a autora knihy, spisovatele Josefa Formánka, ale i to, že role přijali přední čeští herci jako David Švehlík, Jaroslav Dušek, Ondřej Malý, Jaroslav Plesl, Ivan Franěk či Simona Babčáková.

Kam vás děj filmu zavede?
Čtyři naprosto odlišní chlápci v nejlepších letech – spisovatel Josef (David Švehlík), sportovec Honza (Ondřej Malý), úředník Milan (Jaroslav Dušek) a učitel Tomáš (Ivan Franěk). Co je spojuje? Chlast. A nutno dodat, že na začátku příběhu ve velkém stylu. Jsou to opravdoví mistři. Zdánlivá maličkost – jedna jediná sklenička, dělí tyhle čtyři pány, ale i mnoho jim podobných, od většiny ostatních.

Hlavní postavou je spisovatel Josef, který se i přes své „mistrovské“ holdování alkoholu dostal do léčebny teprve poprvé. Pití mu pomáhalo psát a stýkat se s lidmi. Vyprávíme příběh Josefa – uzavřeného spisovatele. Příběh Honzy – bývalého reprezentanta triatlonu a účastníka nejtěžšího závodu světa – Ironmana. Příběh Milana – geniálního matematika, kterého kvůli alkoholu zavrhla celé rodina. A příběh Tomáše, který má intimní vztah se svou nevlastní dcerou.

V prostředí léčebny zasahují do příběhu i další postavy. Třeba staniční sestra Petr, kterého všichni oslovují familiérně bratře. Doktor filosofie Pravoslav má s Josefem konflikty kvůli svým (ne)hygienickým návykům. Nebo Jarmil, komediant s krásným hlasem, který ještě před pár lety hrával v německém gay pornu. Martin, mladík s dlouhými dredy, nebo třeba Evžen, který má díky užívání psychotropních hub narušené vnímán světa.

Přes příběhy ostatních „spolubojovníků“ sledujeme především příběh Josefa, který je v léčebně hlavně kvůli své ženě a své malé dceři, i své starší dceři z prvního manželství. Až později si uvědomuje, že je tam především kvůli sobě, aby přežil.

Josef prochází náročnými zkouškami. Jeho jedinou šancí je zůstat čistý. Rozhodne se nejen skončit s alkoholem, ale změnit svůj život od základu. Začne běhat. A zvolí si cíl opravdu nelehký – uběhnout maraton! Podaří se mu zvítězit a proběhnout cílovou páskou s čistým štítem?!

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama