reklama

První noc v Brně strávily finalistky České Miss v Atomovém krytu pod Špilberkem

reklama

Brno hostí finálovou dvanáctku České Miss a přípravný týden dívek začal opravdu netradičně. Po charitativní Andělské módní přehlídce v Českém Krumlově se finalistky přemístily do Brna a čekalo na ně velké překvapení. Návštěva brněnských památek vyvrcholila návštěvou Atomového krytu 10-Z pod hradem Špilberk, ve kterém se dívky zdržely déle, než tušily. Degustační večerní menu si pro ně v krytu připravil šéfkuchař Marcel Ihnačák, následovala úniková hra a noc přímo v samotném krytu, místy až 25 metrů pod zemí. Neexistuje v Brně místo, kde by dívky byly ve větším bezpečí.

Z počátku byly dívky netradičním prostorem překvapeny, obzvláště když zjistily, že v krytu stráví noc, ale už po chvíli se jejich obavy rozplynuly a začaly si jedinečné místo neskutečně užívat. V průběhu návštěvy měly příležitost vyzkoušet plynové masky, dobové kostýmy, navštívily marodku a nahlédly, jak vlastně kryt funguje. Prostředím byly fascinovány natolik, že se do něj chtějí opakovaně vracet a některé v něm chtějí strávit i noc se svým partnerem.

Strávit v krytu noc je ojedinělý zážitek, který vyhledávají turisté z celého světa. I když zážitkové pobyty v úkrytu běží teprve od loňska, narodilo se už dánskému páru dítě, které bylo v krytu počato – proto má u nás celá rodina doživotní vstup zdarma,” říká historik Pavel Paleček, který inicioval zpřístupnění krytu veřejnosti a doplňuje: “Atomový kryt 10-Z je sociální podnik zaměstnávající handicapované a slouží jako kulturní prostor. Z reakce finalistek na připravený program jsem měl i drobnou obavu – kryt je vybaven dobovými předměty, které finalistky kvůli svému věku nemohou znát – přesto byly ale nadšené a pobyt i program v krytu 10-Z si užily.“ V průběhu noci si totiž finalistky České Miss vyzkoušely úplně jako první novou únikovou hru připravenou podle skutečného příběhu, BrainFAQ, a obstály bravurně. Ukázalo se, že i týmy složené pouze z žen si umějí poradit a užít si to.

I když se finalistky snaží kvůli štíhlé linii hlídat v jídle, specialitám šéfkuchaře Marcela Ihnačáka neodolaly. Ten si pro ně připravil speciální tříchodové menu, jež bylo servírováno na dobovém nádobí. „Menu pro dívky jsem zvolil tak, aby nebylo příliš těžké, aby bylo pestré a aby si pochutnaly. Což prázdné talíře potvrdily. Dezertu v podobě čokoládových truffle s mangem a fíky neodolala téměř žádná finalistka. Postavy dívek ale nehodnotím nyní a budu je řešit až ve finálový den, kdy budu vše bedlivě sledovat“ upřesňuje Marcel Ihnačák, který usedne do finálové poroty.

„Zážitkový pobyt v Atomovém krytu 10-Z byl připraven po všech stránkách. Nápad přišel ze strany magistrátu města Brna, když jsme se bavili o zajímavých místech v Brně a programu pro dívky. Na finalistky dohlížel po dobu jejich pobytu v Atomovém krytu odborný personál, lékař i hasič se specializací na krizové řízení pro případ, že by se cokoliv stalo,“ vyjádřila se k netypickému noclehu dívek finalistek Eva Čerešňáková. „Dívky si s příjezdem do Brna užily trochu zábavy, ale nyní už jsou v hotelu Voroněž, kde je až do soboty čekají dny plné příprav. Budou v péči kadeřníků, kosmetiček, manikérek a většinu času stráví nácvikem choreografie na finálový galavečer.“

Atomový kryt 10-Z je stále součástí Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje. Je odolný proti zbraním hromadného ničení, pojme naráz až 500 osob po dobu tří dnů a až do roku 1993 ho spravovala armáda a byl přísně utajovaný. Vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním Brna. Zpřístupnění po mnoho desetiletí tajných prostor se podařilo skupině nadšenců vloni. Kryt 10-Z je na facebooku jako “10-Z Bunker”, zaměřuje se na zážitkovou turistiku a je ojedinělým muzeem doby studené války v evropském kontextu. Více informací naleznete na www.10-z.cz Finálový galavečer Česká Miss 2017 se uskuteční 23.9.2017 od 19.30 hodin v DRFG Areně v Brně. Přímý přenos finálového galavečera bude na celoplošné Regionální televizi a zároveň na YouTube kanálu.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama