reklama

Realizace nového historického seriálu Krčín pokračuje

reklama

Na hráz jihočeského rybníka se po více než čtyřech stoletích  vrátili rybníkáři v čele s legendárním Jakubem Krčínem! Stalo se tak koncem července během natáčení desetidílného seriálu Krčín, věnovaného osudům nejslavnějšího stavitele rybníků  Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan od nástupu na rožmberský dvůr až do jeho odchodu ze služeb Rožmberků. Autorem scénáře je spisovatel, novinář a muzikant Jan Matěj Krnínský. Hlavní roli pod režijním vedením Josefa Pecla hraje Ondřej Veselý. Seriál Krčín je první velkou filmovou produkcí „made in jižní Čechy“, realizuje jej Českokrumlovská televize a Jihočeská filmová kancelář, natáčet se bude až do konce roku 2020. 

Nedaleko Českého Krumlova se díky maximální vstřícnosti Rybářství Nové Hrady, kterému tamní soustava rybníků patří, a ochotě, zkušenosti a fyzické zdatnosti party dobrovolných hasičů z SDH Prostřední Svince, kteří významně pomohli se stavbou rybníkářské vesnice, podařilo natočit několik náročných výpravných scén. „Natáčeli jsme scény u vody, stavbu hráze rybníka Rožmberk a vybudovali jsme také deset replik rybníkářských chýší včetně vybavení. Rybníkářskou osadu jsme ovšem na závěr částečně nechali shořet,“ prozrazuje režisér Josef Pecl.  Natáčení těchto stěžejních scén předcházela mnohaměsíční pečlivá příprava, jak potvrzuje scenárista Jan Matěj Krnínský: „Z větší části jsem se opíral o odborné zdroje, než o známé a zkreslující beletrie s rožmberskými tématy.  Dramaturgie pak byla přizpůsoběna filmové řeči tak, aby ve výsledku převládlo kouzlo samotného příběhu.“

Natáčelo se ve dne i v noci a na „place“ se vedle Ondřeje Veseléhocoby Jakuba Krčína objevili také Denisa PfauserováRadomír ŠvecNikola CiprováFilip Jáša, ale i herci z Krumlova a Českých Budějovic. Malou roli rybníkáře si zahrál  ředitel novohradského rybářství Lubomír Zvonař, už dříve, během natáčení na věži Jakobínka u hradu Rožmberk, se před kameru postavil ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Tvůrci tak s úspěchem naplňují svůj záměr, obsadit  do menších rolí zajímavé regionální osobnosti.

Jednu z postav historického příběhu ztvární zpěvačka Lenka Lo Hrůzová, vítězka druhé řady pěvecké soutěže Hlas Česko Slovenska, která nazpívala také seriálovou titulní píseň Pro slávu růže.  „Hraji jednu z menších rolí, Markétu. Budou mě zaživa zazdívat, což je vtipné. Řešili jsme totiž, co s mým tetováním, protože ve 14. století se nenosilo. Kolegové přišli s návrhem, že mě raději zazdí,“ s úsměvem vzpomínáLenka Lo Hrůzová. Právě v těchto dnech se k titulní písni k seriálu Krčín natáčí klip.

Autorem textu a hudby k novince Pro slávu růže je scenárista seriálu Krčín Jan Matěj Krnínský: „Píseň vznikla zcela spontánně po litru Frankovky během jedné noci, pak putovala přes mobil z jižních Čech do Kopřivnice a tam už se jí ujal kapelník LoGarytmů Honza Szabó.“  Doprovodná kapela Lenky Lo Hrůzové LoGarytmy píseň inspirovanou jižními Čechami zaranžovala. Houslové party jsou dílem známé jihočeské houslistky Lenky Ambrožové alias Houslenky. Na doprovodných vokálech se podílela část chrámového sboru Velešín. A píseň Pro slávu růže se natolik zalíbila uměleckému vedoucímu Slovak Accordion Orchestra, s nímž Lenka Lo Hrůzová vystupuje jako host, že ji soubor zařadil do playlistu na své turné po Česku a Slovensku v roce 2020. 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama