reklama

Říjnové divadelní tipy z Violy: Spisovatel Vlastimil Vondruška a další známé osobnosti v novinkách i programových evergreenech

reklama

Říjnové divadelní tipy z Violy: Spisovatel Vlastimil Vondruška a další známé osobnosti v novinkách i programových evergreenech

Známý a oblíbený spisovatel Vlastimil Vondruška je hlavním protagonistou druhé premiéry nové sezony v Divadle Viola na pražské Národní třídě. Autor populárních historických knih Přemyslovská a Husitská epopej, stejně jako příběhů s Oldřichem z Chlumu a mnoha dalších, bude 18. října od 20:00 v představení Středověk jak ho neznáme vyprávět mnoho zajímavého. Například, jak se u historika dostavila nutkavá touha věnovat se beletrii, o své mladické tvorbě i té současné, stejně jako o středověku vážně i s humorem a ve vzpomínkách na slavné pořady bratří Traxlerů a jiných umělců ve Viole. Slovem provází Robert Tamchyna a o hudební doprovod se postarají členové skupiny Ginevra.

Poprvé v Divadle Viola 20. října od 20:00 zahraje a zazpívá Martina Trchová & Trio. Útulným sálem se rozezní výrazný hlas, jazzová i klasická kytara, hladivý tón kontrabasu v osobitých autorských písních. Nové album Martiny Trchové & Tria získalo hudební cenu Anděl 2016. „Dodnes jsem vnímána jako písničkářka, ale věřím, že si náš nový projekt najde cestu k mnohem širšímu publiku, protože se nám podařilo najít pro písně kabát, který je energičtější a hudebně barevnější. A to vše, aniž bychom ubrali písním na křehkosti,“ říká Martina Trchová.

Carmen Mayerová a Tereza Kostková se na jevišti Violy sejdou 3. října od 20:00 v představení Hodně smíchu a pár slz aneb Co život dal a vzal Betty McDonaldové. Úsměvný životní optimismus slavné spisovatelky Betty McDonaldové prostřednictvím vzpomínek její dlouholeté přítelkyně divákům přibližuje svěží dialog bezstarostného mládí a moudré zralosti.

Bratři Jan a Ivan Krausovi budou ve Viole číst z knížek Ivana Krause 4. října od 20:00. Nostalgicky zavzpomínají třeba na Vánoce, kdy si lidi nebrali půjčky na dárky a kdy k přání „Mír na zemi a pokoj lidem dobré vůle“ dosud nepřibyla poznámka o tom, že baterie nejsou součástí balení.

Večer 5. října bude v Divadle Viola patřit Sváteční Shakespearově poště – básnickým dialogům o lásce, smrti a pomíjivosti času. Hana Maciuchová přednese výběr ze Sonetů Williama Shakespeara a autor překladu Martin Hilský poodhalí tajemství Sonetů. Průvodcem pozoruhodným představením, po kterém následuje beseda a autogramiáda, je Miloš Horanský.

Strhující výkony před mikrofonem předvedou na scéně Violy Jan Hartl a Jiří Dvořák 7. října od 20:00 při interpretaci fascinující prózy Adresát neznámý. Američanka Kressmann Taylor napsala Adresáta neznámého v roce 1938. Teprve v roce 1995 objevila tuto fascinující prózu Evropa a okamžitě z ní učinila světově proslulý bestseller. Rozhlasovou premiéru měl Adresát neznámý na stanici Vltava — Český rozhlas 3 v dubnu 2004.

Commedia finita, nesmírně vtipná hra o naší nejslavnější operní pěvkyni Emě Destinnové, je na programu Violy 11. října. Výpovědi její pedagogické konkurentky, uklízečky, společnice a komorné v bravurním podání Dany Černé, Jany Synkové, Daniely Kolářové a Máši Málkové jsou svědectvím nejen o úspěších a pádech Emy Destinnové, ale především o závisti a malosti.

Tatiana Vilhelmová, Aleš Procházka a Tomáš Pavelka ve Viole excelují v inscenaci Neumím jinak než láskou, uváděné s podtitulem Martýrium jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce. Znamenité představení bude k vidění 14. října od 17:00 a od 20:00. Věnováno je dramatickým peripetiím nedlouhého života Boženy Němcové – spisovatelky a především manželky, matky, milenky… Ženy, která zoufale toužila po lásce, hořela pro ni – neuměla jinak než láskou – jenže ji nepotkala.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama