Výstava Jan Saudek „85“, která v podkrovních prostorách Galerie Malostranské besedy probíhá od poloviny května, se z důvodu velkého zájmu znovu prodlužuje. Expozice nejslavnějších Saudkových fotografií, ale i těch dosud nezveřejněných, bude k vidění až do konce letních prázdnin.
Jan Saudek se do Galerie Malostranské besedy v květnu vrátil po šesti letech. Hlavním motivem výstavy je autorovo životní jubileum, které oslavil jen pár dnů před zahájením výstavy.
„Výstavu u příležitosti 85 narozenin mistra Jana Saudka jsme měli v plánu zahájit již na jaře. Bohužel situace s epidemií koronaviru a s ní související následná opatření nám vzala vítr z plachet. Když jsme výstavu v květnu otevírali, věděli jsme, že sice přicházíme s návštěvnicky atraktivní nabídkou, ale ve velmi nejisté době. Proto jsme velmi překvapeni a nesmírně potěšeni, že se výstava těší takovému zájmu, a to nejen ze strany českých, ale i zahraničních obdivovatelů našeho „nejosobitějšího“ představitele soudobé umělecké fotografie,“ říká za pořadatelskou Malostranskou besedu její umělecký šéf David Hanzlík.
Vystavené fotografie ztělesňují odvážné ponory do lidských citů, pudů, vědomí a podvědomí. Při tvorbě šlo autorovi o jedinou vizi – oslavit člověka. Navazují tak na hnutí poválečné humanistické fotografie, které našlo svůj manifestační výraz v zatím nejslavnější výstavě všech dob Family of Man: „Ten soubor snímků Lidské rodiny změnil můj život. Rozhodl jsem se, že takovou knihu o člověku udělám sám, což bylo velmi pošetilé, protože Edward Steichen vybíral z tisíců fotografií a já tehdy trávil celé dny v práci a na fotografování mi moc času nezbývalo. Dodnes, když v té knížce listuju, jsem dojat, jako když jsem byl mladík, a stále ještě bych takovou knihu udělat hrozně moc chtěl,“ přibližuje Jan Saudek.
Tvorba Jana Saudka je spjata zejména se ženami a jejich emocemi. Rozumí jim a ony se na fotografiích nechávají oblékat i svlékat, dělat ze sebe světice, děvky i klauny, pomáhají vytvářet ten jeho svět – svět splněných tajných přání, slastných hříchů, vzplanutých citů, něhy, smyslnosti, nestoudnosti, ostychu, pokory, zvrácenosti… A že Saudek dokáže učinit půvabnou a svůdnou jakoukoliv ženu. „Toužil jsem po proslulosti, slávě a bohatství – a ničeho z toho jsem nedosáhl. Ale několikrát jsem stál blízko nevýslovné krásy – vždycky to byla ženská –, a to pro mne bylo mnohem víc,“ dodává autor výstavy.
JAN SAUDEK (nar. 13. 5. 1935 v Praze) dostal v patnácti letech svůj první fotoaparát Baby Brownie Kodak, dělá a ním první fotografické pokusy, maluje. V roce 1952 se vyučil fotografem a od té doby, s výjimkou vojenské služby, po dvaatřicet let je zaměstnán v různých tiskárenských závodech jako reprodukční fotograf. V roce 1963 má v Praze první samostatnou výstavu. Inspirován katalogem Lidská rodina se rozhoduje zpracovat téma života člověka sám. V roce 1969 cestuje do USA a a má tam první výstavu. Od té doby má jednu výstavu za druhou po celém světě. V roce 1990 získává francouzské státní vyznamenání Chevalier des Arts et des Letters (Rytíř umění a literatury), o rok později vychází první Saudkova česká monografie Divadlo života. Jan Saudek má na svém kontě na 400 samostatných výstav, z nichž dosud nejrozsáhlejší se konala v roce 1998 v Los Angeles. Jeho fotografie jsou součástí nejprestižnějších světových uměleckých sbírek. Jeho dílem se zabývá řada filmových a televizních dokumentů. Jeho dílo je jak v domácím, tak mezinárodním měřítku jedinečné.Výstava Jan Saudek „85“ Život probíhá v Galerie Malostranská beseda od 20. března do 31. srpna, otevírací doba denně kromě pondělí od 10 do 19 hod. Více na www.malostranska-beseda.cz