reklama

Šílenci bez brzd v pondělí v Praze!

reklama

Praha přivítá již toto pondělí 8. září v 19:00 plochodrážní Memoriál Luboše Tomíčka. Na známé Markétě se představí mezinárodní startovní pole včetně medailistů z mistrovství světa a kompletní české špičky.

Jedná se o závod na památku kapitána československé reprezentace, který milovanému sportu obětoval i svůj život. Luboš Tomíček nejstarší zemřel při Zlaté přilbě v Pardubicích v roce 1968, když po pádu ležel na dráze a vrazil do něj za ním jedoucí jezdec.

 

Letošní, už šestačtyřicátý, ročník může dosáhnout neobvyklého rekordu. Vítěz posledních dvou ročníků Rafal Okoniewski z Polska totiž bude útočit na třetí vítězství v řadě. Něco takového se přitom v celé historii závodu povedlo jen jednou. Okoniewski to však nebude mít vůbec lehké. V cestě mu bude stát hlavní favorit – zázračný supertalent Emil „Ruská Raketa“ Sajfutdinov. Na vítězství však má i Němec Martin Smolinski nebo Australan Davey Watt, stálí účastníci Grand Prix – soubojů nejlepších jezdců světa. Německý miláček fanoušků Smolinski na Markétě pojede na motorech Jawa, které mu doladil legendární úpravce a ladič motorů, pan Grossewächter. Jawa se taktéž podílela na přípravách rámů pro raketového Sajfutdinova, a vyvíjí nový motor s válcem posunutým vůči ose klikového hřídele (viz foto), což výrazně snižuje tření.

 

O finále budou určitě usilovat i naši, na startu bude pětice českých reprezentantů. Matěj Kůs a Josef Franc už v minulosti slavný závod vyhráli. Největší naděje ale domácí fanoušci vkládají do mladých Václava Milíka a Eduarda Krčmáře. Pátým do kvinteta je nadějný domácí junior Zdeněk Holub.

 

Máme tedy už podruhé v letošní sezoně možnost vidět světovou závodní špičku v řežbě zvané plochá dráha. Jezdci na motocyklech bez brzd najíždějí do zatáček stokilometrovou rychlostí, a na sypkém povrchu v hlubokých driftech krotí své stroje spalující metanol. Je to ideální příležitost pro rodinný motoristický zážitek, neboť děti do 15 let mají vstup zdarma. Před závodem proběhne autogramiáda slavných jezdců: Sajfutdinov, Okoniewski, Milík a Franc. Technicky založení fanoušci si přijdou na své přímo v závodním depu, které je divákům otevřeno do 17:45 hodin. Než dojedou ti nejrychlejší finálovou jízdu a spustí se monstrózní ohňostroj, v rámci doprovodného programu se představí také děti a junioři na plochodrážních stopětadvacítkách. Tak si své děti držte, aby si to nechtěly rovnou vyzkoušet!

Více informací najdete na webu speedway-prague.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama