reklama

Stavaři velebí teplý podzim, ani v zimě si však neodpočinou

reklama

Nadprůměrné teploty a sucho zajistily nejen příjemný podzim, ale významně pomohly i na stavbách. Stavaři díky příznivým podmínkám mohli pracovat déle a bez nákladů navíc, aniž by jim bránily srážky nebo nízké teploty. Ve stavební činnosti však neočekávají útlum ani v zimních měsících, práce se pouze přesunují z exteriérů do interiérů. Říká to Tomáš Pinďák, výrobní ředitel stavební firmy VW WACHAL.

Teploty, které mnohdy překračovaly i 20 °C a nízké srážkové úhrny umožňovaly rychlejší vysychání staveb bez nutnosti dodatečného temperování. „Stavby jsme prakticky začali dohřívat až ve druhé půlce listopadu, dříve nebylo třeba,“ vysvětluje Tomáš Pinďák z firmy VW WACHAL, která se zabývá zejména pozemním stavitelstvím.

Kvůli teplotám pod nulou se přes zimu běžně zastavují venkovní stavební práce a plánují se na jaro. Zejména mokré procesy typu betonování nelze provádět vůbec, nebo pouze za cenu zásadního zvýšení nákladů. To ovšem neplatí pro práce v interiéru. „Dnešní termíny staveb neznají zimní režim a nutí nás stavět téměř nepřetržitě. Pokud teploty nespadnou pod minus deset, tak se práce v interiéru téměř nezastavují,“popisuje Pinďák. Stavby je ale nutné přes cenu zvýšených nákladů temperovat i v noci, minimálně na 5 °C.

Přísné termíny a napjaté kapacity tak mnohdy stavební firmy nutí pracovat i mezi vánočními svátky. „Zima je často náročnější než léto, protože musíme dělat nepřetržitě a jedeme na hraně. Přesto se snažíme zaměstnancům i mezi svátky dávat volno, ale na některých stavbách to jednoduše nejde,“vysvětluje Pinďák.

Přes zimu se běžně budují domy, které nejsou limitovány mokrými procesy, typicky dřevostavby. „Staví se obvykle i v zimních měsících za předpokladu, že je na stavbě připravena základová deska. Omezující pro montáž může být, bez ohledu na roční období, hlavně déšť nebo silný vítr,“ říká Vratislav Bláha, předseda Asociace dodavatelů montovaných domů.

Stavební sektor i díky příznivému počasí na podzim pokračoval v rostoucím trendu. Podle nejnovějších údajů ČSÚ v září stavebnictví meziročně rostlo o 13,9 %. Stavební produkce ve 3. čtvrtletí 2018 byla reálně v porovnání s 2. čtvrtletím 2018 vyšší o 4,1 %. Meziročně pak vzrostla o 13,2 %.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama