reklama

V Středočeském kraji se do Národní potravinové sbírky zapojí 88 obchodů

reklama

I letos může každý z nás pomoci nákupem potravin a drogistického zboží lidem v nouzi. Národní potravinová sbírka, kterou organizuje Byznys pro společnost, se uskuteční v sobotu 11. listopadu. Do 5. ročníku se letos zapojí rekordních 750 prodejen ve všech regionech České republiky. Z toho 88 bude v Středočeském kraji. Potraviny pak putují například matkám samoživitelkám, lidem v azylových domech, seniorům a dalším potřebným. Neméně důležitá je i pomoc dobrovolníků, kteří potraviny od dárců vybírají. Organizátor Národní potravinové sbírky – platforma Byznys pro společnost – proto nyní hledá dobrovolníky, kteří pomohou sbírku uskutečnit.

„V sobotu 11. listopadu mají lidé z celé České republiky – tedy i obyvatelé Středočeského kraje –  možnost od 8 do 20 hodin v rámci Národní potravinové sbírky zakoupit trvanlivé potraviny a drogistické zboží a darovat je těm, kteří jsou na pokraji hmotné nouze. Pomoc pak putuje zejména k seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětem z dětských domovů atd.,“ říká k Národní potravinové sbírce Pavlína Kalousová, předsedkyně Byznys pro společnost.

Sáček těstovin, masová konzerva, balík dětských plen – pro někoho běžná položka na týdenním nákupním seznamu. Pro jiného to může být zásadní věc, která mu výrazně ulehčí život. Národní potravinová sbírka proto již tradičně dává možnost každému, kdo může a chce, pomoci potřebným. Hlad totiž není bohužel ani u nás abstraktní pojem – podle kvalifikovaných odhadů žije u nás na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí. Záštitu nad letošním – již pátým ročníkem převzal ministr zemědělství Marian Jurečka.

Více než 700 obchodů v celé České republice, kde lze uskutečnit nákup a odevzdat ho do sbírky

Národní potravinová sbírka se letos uskuteční v 395 obchodech partnerských řetězců a 355 prodejnách drogerií. Do projektu se zapojili Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Albert, Lidl, BILLA, Makro a ve všech drogeriích dm markt a ROSSMANN. Přehled všech prodejen je k dispozici na www.potravinypomahaji.cz. V porovnání s rokem 2016 je to o 90 zapojených prodejen více. Sbírka loni vynesla 312 tun zboží, z toho 4,6 tun drogistického zboží.

Seznam prodejen v Středočeském kraji najdete zde: http://potravinypomahaji.cz/kde-se-zapojit-2017/stredocesky-kraj//.

Cesta potravin vede z nákupního košíku dárců k dobrovolníkům, kteří budou přímo v obchodech za pokladnami a budou označeni logem sbírky. Ti převezmou darované potraviny, roztřídí a večer 11. listopadu budou darované potraviny převezeny do potravinových skladů České federace potravinových bank. Odtud již potraviny putují k jednotlivým charitativním organizacím a přes ně k potřebným. Důležité je, že cesta potravin je přímá a krátká. Darované potraviny zůstávají v pobočce potravinové banky v Středočeském kraji, kde byly darovány. Proto darováním pomáhají dárci především ve svém okolí.

Bez dobrovolníků, kteří darují svůj čas, by se sbírka neuskutečnila

Národní potravinová sbírka by se nemohla uskutečnit bez pomoci a nadšení dobrovolníků. Podle odhadů Byznys pro společnost bude letos svůj čas darovat 4500 lidí – z toho 484 v Středočeském kraji – ve všech zapojených městech. Loni sbírku pomáhalo organizovat 3569 dobrovolníků „Stále hledáme dobrovolníky a to i v Středočeském kraji. Uvítáme pomoc všech, proto, pokud máte chuť udělat 11. listopadu dobrý skutek, neváhejte se prostřednictvím elektronického formuláře  na webu projektu registrovat,“ vyzývá Zuzana Krmelová, manažerka Byznys pro společnost a koordinátorka Národní potravinové sbírky. Dobrovolníci se mohou registrovat na www.potravinypomahaji.cz.

Na webových stránkách projektu www.potravinypomahaji.cz lze najít rovněž tipy na vhodné potraviny nebo drogistické zboží, které darovat. Jde například o konzervy všeho druhu, instantní polévky, mouku, cukr, luštěniny, těstoviny, rýži, krupičku, cereálie, dětské výživy, cukrovinky pro děti (čokolády, bonbony), trvanlivé uzeniny, prací prášky, sprchová mýdla, dětské pleny.

NÁRODNÍ POTRAVINOVÁ SBÍRKA

2013 V premiérovém ročníku se zapojilo 50 neziskových organizací ve 111 obchodech z celkem 5 obchodních řetězců (Tesco Stores, Globus, Ahold, Makro, Spar). Pomáhalo přes 1000 dobrovolníků a lidé a firmy darovali potřebným 66 tun potravin (132 000 porcí).
2014 Ve sbírce bylo zapojeno již 380 obchodů a vybralo se 173 tun potravin (350 tisíc porcí jídla). Národní potravinová sbírka zaznamenala mimořádný ohlas veřejnosti i médií. Organizátoři si mimo jiné v tomto roce odnesli i několik ocenění za charitativní kampaň roku.
2015 Do třetího ročníku se zapojilo 475 obchodů ve všech regionech. Díky darům veřejnosti a firem se vybralo 236 tun potravin, které byly poskytnuty sociálně slabým. K Národní potravinové sbírce se připojily známé osobnosti, které propůjčily svou tvář kampani Neplýtvejme jídlem/Darujme potraviny.
2016 Do čtvrtého ročníku bylo registrováno 659 obchodů. Přibyli tři noví partneři – BILLA, Lidl a ROSSMANN. Sbírka vynesla 312 tun zboží, z toho 4,6 tun drogistického zboží. Sbírku pomáhalo organizovat 3569 dobrovolníků.
2017 Pátý ročník zapojuje 750 obchodů a více než 300 neziskových organizací. Do sbírky vstupují opět i samotní výrobci, jako Agrofert a Hamé, kteří darují své produkty potravinovým bankám v regionech, kde se nachází jejich provozy. Vznikají další sběrná místa – Český rozhlas, Sodexo, MŠ U Uranie, Mnichovice u Prahy a další.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama