reklama

Sváteční hudební tip: Soubor Victoria Ensemble zve na Český barokní advent a adventní koncert Angelus Domini

reklama

Renomovaný vokálně-instrumentální soubor Victoria Ensemble vstoupí do svátečního předvánočního času se speciálním tematickým koncertním programem. Příležitost zaposlouchat se do adventních a vánočních skladeb českého baroka budou mít návštěvníci koncertů Český barokní advent v neděli 15. prosince od 15:00 hodin v kostele sv. Stanislava v Bolaticích nedaleko Opavy a od 18:00 v kostele sv. Jana Nepomuckého v Ostravě – Staré Bělé.

Díla z hudebního odkazu Adama Michny, V. H. Rovenského, F. X. Brixiho a dalších přednese 6 hudebníků a 4 pěvci souboru Victoria Ensemble. Oba koncerty jsou součástí Hudebních výletů Svatováclavského hudebního festivalu.

Adventní koncert souboru Victoria Ensemble s názvem Angelus Domini se odehraje 22. prosince od 19.30 v kostele sv. Klimenta v centru Prahy. Dvanáct pěvců pod vedením sopranistky Viktorie Dugranpere vystoupí v doprovodu známého varhaníka a pedagoga Pražské konzervatoře Lukáše Vendla. Zazní adventní skladby z mnoha zemí renesanční Evropy (Itálie, Nizozemí, Anglie, Španělsko, Čechy ad.). Angelus Domini je druhým ze čtyř abonentních koncertů aktuální sezóny Victoria Ensemble a od prvního – Reichenauer znovuobjevený –se výrazně odlišuje.

Zatímco náš říjnový koncert představil českého barokního skladatele A. Reichenauera v doprovodu celého barokního orchestru Musica Florea, nyní se budeme věnovat hudbě renesanční s doprovodem jediného nástroje – varhan. V programu Angelus Domini představujeme tvorbu nejvýznamnějších skladatelů kulminující vokální polyfonie napříč Evropou. Koncert je postaven na hymnech, antifonách a biblických textech zhudebněných v 16. století, které liturgicky spadají do doby adventní. Ač jde o známé autory (O. di Lasso, G. P. da Palestrina, T. L. de Victoria, T. Tallis, W. Byrd atd.), v Čechách je obecně interpretace renesanční hudby oproti té barokní mnohem méně rozšířená. Doufáme, že se stejně jako my necháte unést ušlechtilou meditativní krásou nekonečné spletitosti renesančního vícehlasu a odejdete s tou pravou adventní náladou,“ zve Viktorie Dugranpere na adventní koncert Angelus Domini.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama