reklama

Světová premiéra baletního představení s hudbou Jaromíra Nohavici

reklama

Letošní sezona souboru Baletu Národního divadla vyvrcholí 15. června na jevišti Nové scény světovou premiérou autorského představení Petra Zusky Sólo pro nás dva. Uznávaný a oceňovaný choreograf, režisér a tanečník Petr Zuska uzavírá touto inscenací poslední sezonou v čele Baletu Národního divadla a pomyslně předává žezlo svému nástupci, Filipu Barankiewiczovi.

Název Sólo pro nás dva odkazuje k někdejšímu Zuskově úspěšnému baletu Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři, který nyní, po deseti letech uvádění, opouští jeviště Národního divadla. I tentokrát se Petr Zuska nechal inspirovat hudebně-písňovou tvorbou – podněty našel v ostravském regionu, volba padla na Jarka Nohavicu a Beatu Bocek.

Sólo pro nás dva lze v jistém úhlu pohledu chápat jako dialog dvou písničkářů, které pojí shodný region Těšínska, jazyk (čeština, polština) i hudební žánr. Samozřejmě, že Bocek není stejná jako Nohavica – jejich rozdílnost (a to nejen ta daná pohlavím) dává představení kontrast, napětí, kýženou harmonii a právě žensko-mužský prvek. Vždyť i toto je podtext Sóla pro nás dva – jednota vzniká díky spojení dvou, k jingu patří jang a k ženě muž. A každý z nás je složen ze dvou polarit, máme v sobě ženskou i mužskou stránku, hodného i zlého, démona i anděla.

Inspirace severomoravským krajem se promítá i do scénografického řešení inscenace. Petr Zuska ke spolupráci přizval prof. Jana Duška, se kterým ho pojí řada předchozích baletů (např. Chvění, Stabat mater, Romeo a Julie, Smrt a dívka či Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři). Sólo pro nás dva nabídne téměř dvě hodiny plné vynikající muziky a tancování, zazní 37 písniček Nohavici a Bocek, například Těšínská, Markéta, Litanie u konce století, Pole maku nebo Dusza moja.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama