reklama

Testovali jsme nový Rapid Spaceback: Jízda plná překvapení!

reklama

Kolikrát se vám už stalo, že jste si šli něco pořídit s naprosto jasnou představou a pak jste byli zklamaní? Mně se to stává docela často. Jsem totiž pro praktické, hezké a univerzální věci. A uznávám, mé představy jsou náročnější. Nekladu ani tak důraz na komerční prvky, jako spíš na to aby to, co jdu koupit, odpovídalo mé představě a potřebám. Proto je pro mě směr, kterým se vydala automobilka Škoda se svým Rapidem Spaceback vítanou změnou a příjemným překvapením.

Bez jakékoli nadsázky mohu říct, že ŠKODA Rapid Spaceback, který jsem měla možnost testovat, se stává jedním z nejvíc sexy modelem této značky. Výraznější designové prvky tvoří vůz dynamičtější a přitažlivějším. A i když se podle mého názoru jedná o naprosto univerzální vůz, je tak trochu jako kinder vajíčko. Prostě stále samé překvapení. Na první pohled vás, stejně jako mě, zaujmou tvary. Líbí se mi vozy, které mají zdůrazněny linie lehce a přitom velmi přitažlivým způsobem. Ani moc ani málo. Nenajdete tu příliš ostré ani příliš zakulacené obrysy. Tvary vozu jsou vkusné a vystihují přesně to, co mají. At už z pohledu exteriéru, tak i také interiéru. Nejen, že považuji tento vůz za univerzální a maximálně praktický, ale dovolím si říct, že patří do třídy unisex a uspokojí majitele jakékoli věkové kategorie. Využití bez problémů najde jak v rodině, tak v rukou nadšence, kteří upřednostňují živá auta.

Vše je po ruce

Škodovky se většinou pyšní velmi prostorným interiérem a Spaceback není výjimkou. Naleznete tu tedy nejen pohodlí, ale i dostatek prostoru na nohy. Nehrozí ani, že se o něco vzrostlejší jedinec bude pravidelně bouchat hlavou o střechu. Nakonec, komfortní šířka interiéru 1428mm mluví za vše. Další, co vás určitě upoutá, je přehledná palubní deska, která skrývá spoustu překvapení a výhod. Opět nejde o žádná zbytečná pozlátka. Je tam přesně to, co tam být má a srovnané přesně tak, jak byste očekávali. Vše máte příjemně po ruce. Nemá smysl vypisovat věci, které už by mělo mít každý moderní auto. Ale přeci jen si neodpustím vyzdvihnout alespoň jeden detail typický pro tento model. Takzvaný rádce řazení, který přispívá k úspornější a komfortnější jízdě, je totiž velmi povedenou vychytávkou.

Praktické využití

Vůz je vybaven spoustou osvědčených moderních technologií. Pro ty, kteří rádi spojují požitek z jízdy s hudbou je připravena jedna z dvojice rádií ŠKODA s přehráváním CD a MP3 nebo Systém Amundsen + navigace a čtečka SD karet. Pro byzysmany je k dispozici příprava pro GSM telefon + Bluetooth. Další přístroje lze přímo připojit pomocí USB nebo audio konektoru. Pokud patříte jako já mezi ty, kteří ocení na autě nejen design, výkon a účelovost, ale chcete ještě nějakou tu drobnost navíc, máte je mít ve formě prvků Simply Clever. Není nic lepšího, než když návrhář umí prakticky využít každý volný kousek vozu k jeho zdokonalení. Co tím myslím? Třeba škrabku na led umně skrytou ve víčku palivové nádrže ocení v tomto počasí každý z nás. Takových detailů, které potěší, je ale víc. Například šikovné pevné háčky na tašky nebo síťový program v zavazadlovém prostoru vám pomůžou od věčného sbírání nákupu po celém autě.

Je co závidět

Nebyla bych ale zdaleka tak nadšená, kdybych teď s článkem skončila. Protože pak by byl Rapid nudné auto pro maminy, co mají rádi muziku, než aby se o Spacebacku dalo mluvit jako o unisex káře.  Je tedy čas přejít k pro mě nejzajímavějším dojmům z jízdy, a to ke svižnosti, rychlosti a výkonu. Rychlé jízdy se nebojím, právě naopak. Testovaný vůz si mě tak získal po prvních kilometrech. Dostal mě rychlými starty, snadným ovládáním a hravostí, které nevadily ani džungli podobné pražské silnice. Rychlý odpich na semaforech, lehkost v proplouvání v kolonách a rozhodně žádné těžké ovládání. S tímto autem vám nedělá problém překvapit i o něco výkonnější sestřičku Octavii. Její posádka se vykloní z okénka plna údivu a obdivu. Ale nebylo by to správné testování, kdybych se omezila jen na hlavní město. Výkon Rapidu na delších cestách mě však také velmi bavil. Dostat ručičku tachometru na 180km/h není zas tak velký problém. Jestli jsem se touto rychlostí řítila i já ale raději neprozradím. Placení pokut nepatří k mým oblíbeným koníčkům. V každém případě se i při takové rychlosti cítíte pohodlně a bezpečně. Ostatně, s řadou bezpečnostních prvků, kterými je vůz vybaven, se nemusíte bát ani o své nejbližší, protože i na ty s myslí už ve standartních výbavách. Závěrem snad ještě malá zmínka o ekologii a úspoře. Vůz je dodáván s moderními motory TSI a TDI, které kombinují vyšší výkon s nižší spotřebou a produkci emisí. A pokud i tohle vám bude málo, můžete si svůj vůz ještě vylepšit a doplnit o technicky vyspělé řešení Green tec.

Kateřina Koutská

 

ŠKODA Rapid Spaceback

  •  Motor:                                                1.2: TSI / 77 kW
  • Rozměry (d,š,v,r):                          4304/1706/1471/2589
  • Převodovka:                                     6M
  • Zrychlení km/h (s):                         0-100  10,2
  • Maximální rychlost km/h:           193
  • Hmotnost kg:                                   1170
  • Komb. Spotřeba:                            5,4 (5,0)
  •  Cena:                                                   od 292 900,-Kč

 

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama