reklama

Tip na velikonoční víkend: Vydejte se do Plzně s celou rodinou a za každého počasí

reklama

Prodloužný velikonoční víkend láká k výletům. V zoologické a botanické zahradě v Plzni začíná hlavní sezóna, od 30. března do 2. dubna se můžete na statku Lüftnerka v areálu zoo zapojit do oslavy Velikonoc. Vedle zábavných aktivit v rámcitematického doprovodného programu určitě zbyde čas i na návštěvu zdejších obdivovaných celebrit– nosorožce Růženky a lvíčka Baqira.

Za pozornost určitě stojí také desítky dalších starousedlíků i nově narozených obyvatel zoo, stejně jako obří modely prehistorických ještěrů v sousedním DinoParku, který se návštěvníkům otevře poprvé po zimní přestávce.

Vydatná nádivka, špenát, křehoučká pečeně nebo ryby na Velký pátek… i tyhle dobroty patří k Velikonocům. Na tradiční velikonoční speciality zve statek Černá ovce, který najdete nedaleko centra města v ulici Na Roudné.  V sobotu a neděli od 12 do 17 hodin si navíc děti i dospělí mohou obarvit vajíčka, uplést pomlázky a tvořit ve zdejší výtvarné dílně.

Plzeňské náměstí Republiky až do 2. dubna ožije Velikonočními trhys lidovými tradicemi a řemesly. K ochutnání bude trdelník, velikonoční nádivka, medovina, sýry, klobásy… Nádavkem si můžete dopřát nádherný výhled z ochozu věže kostela sv. Bartoloměje. Stačí vyšlapat 301 schodů a za pěkného počasí z  výšky 62m dohlédnete až na vrcholky 72km vzdálené Šumavy!

Z trhu to máte jen pár kroků na návštěvu k Spejblovi a Hurvínkovi do Muzea loutek, které sídlív jednom z historických domů na náměstí. Nechte si vyprávět příběh loutek – od malých kočovných divadélek přes legendy Spejbla a Hurvínka až po současnou produkci plzeňského Divadla Alfa. Skvělé je, že exponáty si nemusíte jenom prohlížet ve vitrínách, ale děti mohou dát průchod fantazii a zahrát si vlastní divadlo. Nebo se spolu s tatínky či dědečky v rámci programu Expedice na niti vypravit na loutkovou osmitisícovku a společně překonat nejrůznější úkoly.

A co když bude pršet? V případě nepříznivého počasí se vydejte do Techmanie. Novinkou v tradičním plzeňském „taháku“ je dobrodružná expozice Pod hladinou. Prostřednictvím 14 interaktivních exponátů umístěných ve velkých přepravních kontejnerech zjistíte, jaké síly na moři působí. Vyzkoušíte si i útěk z potápějícíc se lodi. Techmania je v provozu od 8:30 do 17 hodin během všedních dnů, od 10 do 19 hodin v sobotu a od 10 do 18 hodin v neděli, o svátcích a prázdninách.

V kulturním centru DEPO2015 je do 18. dubna přístupná výstava Jak se točí peníze, kteráděti atraktivní formou naučí, jak správně zacházet s penězi, což se jim v životě určitě bude hodit! V simulované herně dostanou svoji platební kartu s virtuálními penězi a budou trénovat, jak s nimi zacházet v reálném životě. Mohou nakupovat, plněním úkolů vydělat další peníze a ty investovat nebo třeba darovat na prospěšnou věc. Unikátní expozice je otevřená od pondělí do pátku od 13 do 19 hodin a o víkendu od 10 do 18 hodin.

Lákavým cílem je také prohlídkový okruh chodeb, sklepů a studní v plzeňském historickém podzemí.Podzemní prostory už od 13. století sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během dob nepokojů. Trasa začíná v lednici, která byla součástí systému sklepů právovarečných domů. Odtud voda z tajícího ledu stékala do spilek a ležáckých sklepů.

Během prohlídky spatříte 20 studní a jímek, které sloužily jako důležitý zdroj vody, či vodárenskou věž z 16. století – nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách. A na závěr vás čeká příjemné zpestření v podobě „pivenky“, kterou můžete směnit za 0,3 l piva Pilsner Urquell v restauracích Na SpilceU Salzmannů nebo v šenku Na Parkánu.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama