reklama

Trojkoalice: O Nemocnici Na Františku se bude starat město

reklama

Díky hlasům Trojkoalice dnes byl Zastupitelstvem hl. m. Prahy schválen záměr převzít správu a provoz Nemocnice Na Františku. Praha by v této věci chtěla s MČ Praha 1 uzavřít memorandum o dalším společném postupu.

Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské (Trojkoalice/Zelení) je to průlom v dosavadním jednání o osudu nemocnice. Tento krok také zapadá do dlouhodobé strategie města. „Nejen pro Prahu 1, ale i pro Prahu 7 a její obyvatele je Nemocnice Na Františku zásadně důležitou spádovou nemocnicí pro ambulantní vyšetření. Je dobře, že nemocnice nebude převedena do soukromých rukou, což by dostupnost bezplatné zdravotní péče mohlo závažně ohrozit,“ uvedla Kolínská. Nemocnice má v současné době 120 lůžek akutních a 60 pro léčbu dlouhodobě nemocných.

Městská část Praha 1 původně vyhlásila veřejnou zakázku na nového provozovatele nemocnice formou koncesního řízení. To však bylo předmětem ostré kritiky kvůli obavám z hrozícího nehospodárného nakládání s městským majetkem. Na stole je dnes též požadavek na vyhlášení místního referenda, pod který se podepsalo už více než 3500 Pražanů.

“Rychlá reakce Trojkoalice na půdě Magistrátu hl. m. Prahy zabránila nedůstojné “privatizaci” jedné z nejstarších nemocnic v Praze i celé České republice připravované radou Městské části Prahy 1,“ uvedl Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL).

Podmínky koncesního řízení na Nemocnici Na Františku by podle Trojkoalice byly pro Prahu 1 velmi nevýhodné, neboť hrozí, že městská část bude provozovatele 35 let dotovat bez ohledu na jeho zisk a ve výsledku o nemocnici přijde, protože nebudou peníze na vyplacení investic provozovatele. Nevýhodnost investice je navíc posílena špatným řízením nemocnice v uplynulých letech.

„Převzetí provozu nemocnice hlavním městem jsem ve zdravotnickém výboru navrhoval již od začátku prosince minulého roku. Výbor pak na svém zasedání podpořil ukončení koncesního řízení hlasy všech přítomných již 18. ledna tohoto roku. Jsem rád, že jsme dnes i v zastupitelstvu schválili tento postup, který považuji za jediný správný, a je skvělé, že se na tomto návrhu nakonec přece jen našla politická shoda,“ dodává Miloš Růžička (Trojkoalice/STAN), předseda Výboru pro zdravotnictví a bydlení Zastupitelstva hl. m. Prahy.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama