reklama

Je to tu! Noc vědců po roce v liberecké iQLANDII

reklama

Noc vědců, pro letošek na téma Mobilita, je zpět! Přijďte na legendární akci bádat a zároveň se bavit do liberecké iQLANDIE, a to v pátek 6. října v 17 hodin. Těšit se můžete na Science show plnou ohňů, blesků a kouře, experimentální workshopy a v neposlední řadě na badatelské aktivity, třeba s roboty LegoMindstorms. O termojaderné fúzi vám v science centru bude navíc přednášet Ing. Milan Řípa, CSc., z Akademie věd ČR.

„Začínáme v pět odpoledne. Návštěvníkům zpřístupníme expozice Vodní svět, GEO, GeoLab, Top Secret a Kosmo, v 19 hodin potom vypukne tolik oblíbená Science show. Během ní divákům předvedeme výrobu zubní pasty pro slony, vyčarujeme Džina z kouzelné lahve, ukážeme sílu kouřového děla a některému z odvážlivců třeba lektoři polijí ruku kapalným dusíkem o teplotě -196 °C,“ říká Petra Zákravská, programová manažerka iQLANDIE. To, jestli je termojaderná fúze energií budoucnosti, prozradí ve speciální přednášce Ing. Milan Řípa, CSc., z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

iQLANDIA v pohybu
Hlavním tématem Noci vědců je Mobilita. „Pohyb bude vidět na každém kroku. U jednoho ze stanovišť předvedeme princip levitace supravodiče. Ten zchladíme kapalným dusíkem na teplotu méně než -170 °C a umístíme jej na dráhu ze silných magnetů. Při této teplotě supravodivá keramika ze sebe ´vypudí´ magnetické pole, takže model dopravního prostředku bude nad dráhou levitovat. Dětem a dospělým tímto pokusem ukážeme, na jakém principu funguje Maglev – nejrychlejší, ale také nejdražší druh kolejové dopravy na světě,“ doplňuje manažerka.

Kromě toho vás v science centru čekají workshopy jako například Chemikova zahrádka, Osmóza, při níž poznáte mobilitu na mikroskopické úrovni, či Traubeho buňky. „Velmi populární je pak laborka na téma Nerozhodný chemik. Lidé do roztoku vody a fenolftaleinu budou přidávat soli různých kyselin včetně dalších chemikálií a pozorovat, jak směs mění barvy,“ dodává Petra Zákravská. Chybět nebude ani obří domino u stánku Eurocentra, nejrůznější experimentální aktivity potom u svého stanoviště představí zástupci Technické univerzity v Liberci.

Vzhůru do vesmíru
Fascinuje vás vesmír? Chcete nahlédnout do výcvikového centra NASA nebo se společně s Neilem Armstrongem projít po Měsíci? Pak si rozhodně nenechte ujít návštěvu Planetária. Připraveny jsou filmy Úsvit kosmického věku a Astronaut. Každá projekce je dokonce doplněna o živý komentář k aktuálnímu dění na hvězdné obloze.

Jedno malé upozornění, vstup na Noc vědců je zdarma, proto tým iQLANDIE doporučuje si svá místa na akci zarezervovat přes web centra předem.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama