reklama

Unikátní léčbu zbytnělé prostaty horkou parou hodnotí pozitivně čeští lékaři i pacienti

reklama

Potíže způsobené benigní hyperplazií prostaty (BHP) se objevují u 40 % mužské populace po padesátce, po sedmdesátce se s nimi setká takřka každý muž. Nejmodernější metodou řešení nezhoubného zbytnění prostaty je technologie REZŪM, která úspěšně pomáhá i v České republice. Po téměř roce zkušeností její účinky hodnotí kladně jak lékaři, tak i samotní pacienti.

Prostata neboli předstojná žláza se u mužů nachází na spodině močového měchýře. Prochází skrze ni močová trubice, kterou však s postupujícími roky zvětšující se prostata utlačuje. Následkem jsou obtíže při močení – například bolesti, slabý či nestejnoměrný proud moči nebo časté nutkání na močení, narušující každodenní činnosti i spánek. Průběh onemocnění je možné zmírnit medikamenty, u pokročilejších forem, které výrazně zhoršují kvalitu života, lze podstoupit chirurgický zákrok. Mezi novinky v léčbě patří metoda REZŪM, redukující zbytnělou tkáň na principu konvektivního vedení tepelné energie.

Hospitalizace není zapotřebí
„Zákrok je ambulantní v lokální anestezii, trvá 10–15 minut. Plusem je, že pacient odchází po zákroku sám domů, potažmo s doprovodem. Neleží tedy v nemocnici. Přechodně má na týden cévku. Doporučuji vyvarovat se po zákroku na týden až dva těžké fyzické práci. Většina pacientů pocítí zlepšení postupně již za tři až čtyři týdny po zákroku,“ přibližuje novou šetrnou metodu MUDr. Josef Stolz, MBA, primář pražské urologické kliniky UroKlinikum Praha, která se stala teprve druhým zdravotnickým zařízením v České republice, kde byla metoda Rezūm uvedena do praxe. Unikátní přístroj zde pomáhá řešit potíže se zbytnělou prostatou od ledna 2020 a po takřka roce fungování se lékaři setkávají s pozitivními reakcemi pacientů. „Zákrok není nijak významně bolestivý, jistá bolest trvala jen přibližně několik minut. Vše probíhalo podle mého názoru naprosto bezproblémově,“ popisuje svou osobní zkušenost Radovan Haloun, který v letošním roce zákrok na doporučení svého ošetřujícího lékaře podstoupil poté, co léčba medikamenty nepřinesla kýžený efekt.

Výsledky jsou srovnatelné s invazivnějšími zákroky
Metoda poskytuje mužům s BHP řadu benefitů. „Pacient neužívá léky, vyhne se tedy vedlejším účinkům medikamentů, zachovává si erektilní funkce a končí obtíže s močením. Díky ambulantnímu zákroku se pacient vyvaruje pobytu v nemocnici, kde může chytit nějakou nákazu, navíc tam podstupuje zákrok v celkové anestezii, která má své mínusy. U nás je zákrok prováděn pouze v lokální anestezii,“ vyjmenovává přínosy moderní metody MUDr. Stolz a dodává, že její úspěšnost je přes 90 %. „Osobně jsem se s nutností reoperace nesetkal. Metoda je na trhu čtyři roky, zatím se u žádného pacienta zákrok neopakoval. Metoda Rezūm je svými výsledky srovnatelná s mnohem invazivnějšími výkony, je tu ovšem rozhodně lepší poměr benefit a riziko,“ informuje specialista. Rovněž rekonvalescence probíhá mnohem rychleji než u standardních metod. „V mém případě trvala přibližně deset dní, přičemž sedm dní jsem měl zaveden permanentní katetr. Bolest po zákroku nebo v průběhu rekonvalescence jsem nepociťoval absolutně žádnou. Příznivé účinky se projevily po dvou až třech týdnech. Teď se cítím skvěle, potřeba nočního močení zcela zmizela, proud moči mám podstatně silnější a veškeré potíže, které jsem měl před zákrokem, odezněly,“ uvádí Radovan Haloun.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama