reklama

Václav Marhoul dokončil první fázi natáčení filmu Nabarvené ptáče

reklama

Skončila první z celkového počtu sedmi etap natáčení adaptace světového bestselleru Jerzy Kosińského Nabarvené ptáče v režii Václava Marhoula. Většinu z 21 natáčecích dnů na přelomu března a dubna štáb pracoval na Ukrajině.

Natáčení (po dvoudenní předtáčce 13. a 14. 3. na Ralsku) probíhalo od 23. 3. do 12.4. ve vesnice Svalovyči a v jejím okolí. Na sever ukrajinské Volyně štáb spolu s představitelem hlavního hrdiny devítiletým Petrem Kotlárem odcestoval 18. 3. přes Varšavu a Lvov. Návrat na ruzyňské letiště Václava Havla se uskutečnil 13. 4. po 15 hodinovém cestovním martýriu. Vzápětí začaly přípravy na třídenní dotáčky obrazů, které se nemohly z mnoha důvodů uskutečnit na Ukrajině a které byly nakonec realizovány 21. až 23. dubna v bývalém vojenském prostoru Brdy a nedaleko Nového Knína na Slapech. V současné době naplno běží příprava druhé fáze natáčení, podle plánu odstartuje 5. 6. na jižním Slovensku a skončí 5. 7. v Čechách. V slovenské části natáčení se na place poprvé objeví hvězdný Udo Kier, v české části pak polský herec Lech Dyblik.

„Jsem opravdu rád, že jsme se z Ukrajiny vrátili s tím, že jsme tam vše postupně natočili podle plánu. Nezastírám, že to nebylo úplně jednoduché. Na našince, ať už chce nebo nechce, zkrátka doléhá jistá bezútěšnost z celé situace na Ukrajině a opravdu nelehký život místních lidí, kteří vlastně vůbec nevidí žádnou změnu k lepšímu a svoji budoucnost si umějí představit snad jen na měsíc dopředu,“ konstatoval po návratu režisér, scenárista a producent Václav Marhoul.

Nabarvené ptáče je v mnoha ohledech výjimečný film, což dokládá nejen mnoho letech intenzivních příprav, zamýšlených přibližně 105 natáčecích dnů, ale i rozhodnutí natočit jej černobíle, ve formátu Cinemascope a na 35 mm negativ. Mimořádné je i mezinárodní herecké obsazení. Nabídku zahrát si v novém Marhoulově filmu přijali Stellan Skarsgård, Udo Kier, Lech Dyblik, Nina Šunevič, Petr Vaněk, Radim Fiala, Jitka Čvančarová a další. Společně s Václavem Marhoulem (scénář, režie, producent) se na realizaci filmu podílí Vladimír Smutný (kamera), Jan Vlasák (architekt), Luděk Hudec (střih), Jakub Čech a Pavel Rejholec (mistři zvuku), Helena Rovná a Petr Pluhař (kostýmní návrháři), Ivo Strangmüller (masky) a Petr Ostrouchov (hudba). Světová premiéra je naplánovaná na květen 2019, do českých kin by Nabarvené ptáče mělo pak vstoupit v září 2019.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama