reklama

Co vás čeká, když se rozhodnete pro operaci nosu?

reklama

„Veliký nos velikého ducha značí“ – prohlašuje nesmrtelný Cyrano de Bergerac z prken, jež znamenají svět, už od roku 1897. České přísloví  zatím tvrdí, že „podle nosa poznáš kosa“  a muži –  majitelé velkých nosů – toto úsloví rádi používají. Podle obecně přijímaného výkladu  totiž dává do přímé souvislosti velikost nosu  s velikostí jiné, téměř opačné části mužského těla.

Musím vás ale upozornit, pánové, majitelé velkých i malých nosů, že toto přísloví, tak jako mnoho jiných, není založeno na pravdě. Fakticky je tomu tak, že tyhle dva výčnělky chlapského těla svojí velikostí nijak nekorespondují. I nositel mohutného penisu může vlastnit  drobný nosánek a stejně je tomu i naopak. Zatímco ale velikost tohoto důležitého orgánu bývá často až do poslední chvíle zahalena tajemstvím, mohutný nos padne většinou do oka jako první. A bohužel často bývá pro svého nositele zdrojem mnohého trápení, posměchu a psychických problémů. Dobrý Cyrano své problémy s neforemným nosem řešil radikálně, kordem, kterým trestal posměváčky. Dnes je doba poněkud jiná a k řešení, také radikálnímu, nabízí nikoliv rychlou ruku a kord rytířův, ale jistou ruku a skalpel a dláto plastického chirurga. Ano, čtete dobře, pánové – skalpel, dláto a také kladivo, či spíše elegantní paličku. Plastická operace nosu se totiž příliš neliší od práce sochařovy a tak dláto, palička i různé pilky, rašple a pilníky jsou nezbytnými nástroji, potřebnými k úspěchu operace.

Dnes je to rutina

Samozřejmě, že ne vždy. Nos se, jak známo, skládá ze dvou oblastí, části měkké – chrupavčité a části tvrdé, kostěné. Při některých deformacích stačí ke zlepšení tvaru nosu  upravit pouze tu část chrupavčitou, rozkládající se v oblasti hrotu, křídel a přední třetiny nosu, při jiných deformacích už ale musíme zasahovat i do části kostěné a upravovat nosní kostru. Pak přijdou ke slovu ty nástroje „sochařské“. Dnes se už převážná většina nosních operací provádí v celkové narkoze, dříve se ale i tvrdá část nosu  operovala v místním znecitlivění. Musel to být zážitek, neumím si dost dobře představit, jaké pocity zažívá člověk, kterému při vědomí dlátem a paličkou sesekávají kostěný nosní hrbol, i když ho to nebolí. Ale toho se už obávat nemusíte. Spíte si klidně a bezstarostně a plastický chirurg zatím z řezů ve vašich nozdrách – všechno se operuje vnitřkem nosu, aby nebyla patrná žádná jizva – uvolní a případně vymodeluje křídlové a hrotové chrupavky, pak si pod kůží uvolní kostru nosu a dlátem sesekne a odstraní kostní hrbol na hřbetu nosu. Operace pak pokračuje odseknutím a odlomením postranních kostí nosních, jejich sesazením do nového tvaru a opracováním rašplí a pilníkem. Často je nutné také srovnat osu nosu a vyrovnat nosní přepážku. Pak už jen zbývá zašít sliznici uvnitř nosu v místech, kudy jsme pronikali ke kostem a celý výtvor pečlivě zafixovat. Zvnějšku sádrou, přilepenou  náplastí k obličeji, uvnitř tamponádou. A je to.

Nechte si poradit

Zní to celkem jednoduše, nicméně je třeba říci, že operace nosu je pro  plastického chirurga operací poměrně náročnou. Všechno se musí odehrávat vlastně naslepo, chirurg se orientuje především podle hmatu a případný chybný krok se jen velmi obtížně napravuje. Na výsledek se musí navíc poměrně dlouho čekat. Tamponáda nosní a sádra se sice odstraňuje po několika dnech, ale většinou ještě přetrvává nějaký otok a tkáně se hojí relativně dlouho. Sice už tak většinou za dva týdny můžete beztrestně mezi lidi, ale říká se, že k definitivnímu zahojení a ustálení tvaru po operaci nosu dochází až tak třeba za půl roku. Je také dosti obtížné vybrat si nějaký nos předem třeba podle katalogu. Ke každému obličeji přísluší určitý nos a je velkým uměním plastického chirurga udělat vám právě takový nos, jaký vám bude slušet. Když už se k operaci rozhodnete, je dobré příliš nevymýšlet a nechat si od zkušeného plastického chirurga poradit. Výsledek je pak většinou bezvadný a veškerá trápení s mimořádným nosem jsou pryč. A víte, co je téhle operaci výborné ? Sám sice osobní zkušenost nemám, ale všichni pacienti tvrdí, že prý to vůbec nebolí ! Tak nosáči – směle do toho! Více informací najdete na www.svatopluksvoboda.cz.

 MUDr. Svatopluk Svoboda, plastický chirurg

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama