reklama

Velký audioknižní čtvrtek 2. listopadu nabídne jedenáct nových audioknih

reklama

Milovníci audioknih jistě zajásají nad nadílkou Velkého audioknižního čtvrtku, který již potřetí přináší pozoruhodnou kolekci novinek. V jeden den, letos 2. listopadu, se na pultech knihkupectví objeví jedenáct nahrávek atraktivních titulů.

Nabídka 3. Velkého audioknižního čtvrtku zaujme žánrovou pestrostí a reprezentativním spektrem autorů, například: Jedenáct minut oblíbeného brazilského spisovatele Paula Coelha, klasika Podivný případ se psem Angličana Marka Haddona, Podivuhodný případ Benjamina Buttona a jiné povídky z pera velikána americké literatury „jazzového věku“ F. S. Fitzgeralda, Doba z druhé ruky nositelky Nobelovy ceny za literaturu Světlany Alexijevičové nebo kultovní postapokalyptický román Den trifidů od Johna Wyndhama. Z české literatury se objeví Iva Pekárková – Dej mi ty prachy, hororový Ladislav Fuks – Myši Natálie Mooshabrové, čtenáři oceňovaný Vlastimil Vondruška s Nepohřbeným rytířem nebo sbírka půvabných povídek a fejetonů slavných spisovatelů z meziválečného období. Číst budou skvělé hlasy – Norbert Lichý, Vanda Hybnerová, Hana Maciuchová, Josef Somr, letos zesnulý Jiří Ornest a mnozí další.

Součástí Velkého audioknižního čtvrtku je doprovodná akce Jak se dělá audiokniha, která se uskuteční 2. listopadu v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí. Pozvání na besedu a autogramiádu přijali např. herečka Daniela Kolářová, šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák, čerstvá držitelka letošní Audioknihy roku za ženský hlas Dana Černá nebo Matouš Ruml, interpret titulu Podivný případ se psem. Moderovat bude Vladimír Kroc. Vstup zdarma.

PODIVUHODNÝ PŘÍPAD BENJAMINA BUTTONA

Francis Scott Fitzgerald

Podivuhodný případ Benjamina Buttona je název povídky, podle které byl natočen stejnojmenný film režiséra Davida Finchera, v hlavních rolích s Bradem Pittem a Cate Blanchetovou. Autor rozehrává groteskní příběh muže, jenž se narodí jako stařec a celý život mládne. Na všech stranách se setkává s nepochopením a šťastný je pouze uprostřed svého života, kdy se jeho biologický a duševní věk protínají. Příběh o muži, jehož čas běží opačně.

DÁMA, KTERÁ MĚLA RÁDA ČISTÉ ZÁCHODKY

P. Donleavy

Román Jamese Patricka Donleavyho vypráví příběh ženy, které se ve třiačtyřiceti letech stalo to, co potkává mnoho lidí v tomto věku – opustí ji životní druh a dospělé děti vyletí z rodného hnízda. Hlavní hrdinka Jocelyn Guenevere Marchantierová-Jonesová se s tím zpočátku vyrovnává se ctí, ale postupem času upadá do podivné strnulosti a čím dál větší materiální bídy. V okamžiku, kdy se už zdá, že její život nemůže dospět jinam než k chmurnému dobrovolnému konci, vyplatí se jí zásada, kterou jí vštěpovala její babička, totiž „používat jen ty nejčistší z čistých záchodků“, a to naprosto nečekaným způsobem. Brilantně vypointovaný, a přitom tak nejednoznačně vyznívající příběh této až do poslední chvíle hrdé, vtipné a ironické hrdinky je zábavný a dojemný zároveň.

DEJ MI TY PRACHY

Příhody české taxikářky v New Yorku

Iva Pekárková

Velkoměsto, láska, zločin, umění i smrt. V románu Dej mi ty prachy Iva Pekárková skloubila hlubokou znalost New Yorku a jeho obyvatel s dramatickým vypravěčským uměním, básnickými popisy míst i situací a legračními scénkami.  Kniha koncipovaná jako milostný dopis městu New York od řidičky žlutých taxíků (kterou Pekárková skutečně sedm let dělala) je napsaná s naprostou precizností a úctou ke geniu loci: každé ze dvou tisíc newyorských nároží je vylíčené tak, jaké skutečně bylo, když ho autorka viděla na vlastní oči. To platí i o všech newyorských čtvrtích, i těch, do kterých nikdy nebylo radno chodit, natož v nich pobývat. I když je to román, stalo se Dej mi ty prachy předmětem studia mnohých sociologů, spisovatelů a vědců, kteří se zajímají o New York a řidiče newyorských žlutých taxíků.

DEN TRIFIDŮ

John Wyndham

Rej zelených meteoritů, který přiláká zraky mnoha lidí, je to poslední, co uvidí, než jsou stiženi slepotou. A pak na ně zaútočí trifidi, průmyslové rostliny, mutací proměněné v pohyblivá monstra…

Posluchač se stává pozorovatelem boje o záchranu lidství ve světě, ve kterém během několika hodin praská tenká skořápka civilizace, v němž končí platnost veškerých konvencí a který, viděno – či přesněji řečeno neviděno – lidskýma očima, přestává ve své staré podobně existovat. Lidstvo je zasaženo slepotou a hrstka vidících mužů a žen začíná bojovat o vlastní přežití. Spolu i mezi sebou. Za něco a proti něčemu.

„Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku.“

DOBA Z DRUHÉ RUKY – KONEC RUDÉHO ČLOVĚKA

Světlana Alexijevičová

Četba z knihy autorky oceněné Nobelovou cenou za literaturu.

Text je mozaikou skutečných příběhů, které běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová sestavila z mnoha rozhovorů. Ženy vyprávějí o tom, jak věřily v sovětský komunistický systém, o tom, jak v něm žily, jak za něj bojovaly i jak v něm trpěly, i o tom, jaké zklamání jim často přinesla nová éra.

Vysvětluje stále rostoucí oblibu Putina a důvody sílícího ruského militantního šovinismu.

Ve Francii zvítězila v anketě časopisu Lire o Nejlepší knihu roku 2013 a získala Prix Médicis 2013, v Německu Mírovou cenu německých knihkupců 2013.

Čte Helena Dvořáková, Vanda Hybnerová, Daniela Kolářová, Hana Maciuchová, Lenka Vlasáková. Radioservis. 299 Kč.

MYŠI NATÁLIE MOOSHABROVÉ

Ladislav Fuks

„A kdybyste měl, pane doktore, nějaké potíže, s důvěrou se na mě obraťte…“  měl doporučit Fuksovi jeho známý psychiatr po přečtení románu.

První Fuksův román bez židovské tématiky (např. Spalovač mrtvol). Román s prvky grotesky, hororu i fantastické pohádky. Na první pohled obyčejný příběh chudé stařeny skrývá atmosféru strachu pokřiveného života v odosobněném totalitním státě, román byl poprvé vydán v roce 1970. Kdo je paní Mooshabrová, chudá vdova po kočím z pivovaru, pronásledovaná strachem z „myší“ a ústrky svých dětí?

POVÍDKY Z KAVÁRNY

Na milý a místy nostalgický výlet do prvorepublikové kavárny zvou posluchače autoři a interpreti nové audioknihy. Tvůrci vybrali povídky a fejetony od nejslavnějších českých spisovatelů meziválečného období. Literární texty mistrů českého jazyka nás přenesou do časů, kdy byl „svět ještě v pořádku“. V dílech Karla Čapka, Eduarda Basse, Jaroslava Haška a Karla Poláčka budeme vždy oceňovat skvostnou češtinu, poutavé vyprávění i nadčasovost. I když povídky z kavárny vznikly téměř před sto lety, jejich myšlenky jsou nečekaně současné.

NEPOHŘBENÝ RYTÍŘ

z detektivního cyklu Letopisy královské komory

Vlastimil Vondruška

Zahajující díl nové kriminální řady oblíbeného spisovatele, v níž písař královské komory Jiří Adam z Dobronína řeší neobvyklé zločiny renesančních Čech a Moravy. V případu Nepohřbeného rytíře musí Jiří objasnit podivnou smrt zemana, který opověděl nepřátelství svému mocnému sousedovi…

JEDENÁCT MINUT

Paulo Coelho

Proslulý brazilský spisovatel se ve svém románu inspiroval příběhem mladé Brazilky. Venkovská dívka podepíše v Riu de Janeiru s evropským podnikatelem smlouvu, která jí má zajistit kariéru tanečnice, když však pozná skutečné podmínky práce v ženevském podniku, dá přednost svobodnějšímu životu prostitutky. Tak předčasně vyzrává a vzdaluje se ideálům mládí, místo snů má cíl: našetřit peníze na koupi statku v Brazílii. Je zklamána citovými i sexuálními „vzory“ a představa harmonického tělesného i duševního splynutí dvou lidí jí připadá zcela utopická. Jakmile však symbolicky vkročí na starobylou poutnickou Svatojakubskou cestu, která Ženevou prochází, rázem se její tělo i duše začínají působením lásky opět shledávat. Coelhův román Jedenáct minut je odvážným a nekonvenčním vyprávěním o všech podobách lásky.

PODIVNÝ PŘÍPAD SE PSEM

Mark Haddon

Výjimečný příběh o výjimečném světě autistického chlapce. Christopher Boon je patnáctiletý hoch, který nerozumí lidským citům a nemá rád, když se ho kdokoli dotkne, ale je to matematický génius a obdivovatel Sherlocka Holmese. Když jednoho dne najde za plotem zahrady vidlemi zapíchnutého psa, rozhodne se, že vypátrá pachatele, a mimovolně vyřeší zdánlivě neřešitelnou krizi manželství svých rodičů.

Detektivní novela byla ve Velké Británii zvolena Knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny.

HUSITSKÁ EPOPEJ V

Vlastimil Vondruška

Audioverze pátého dílu začíná klíčovým zlomem v zápase mezi katolíky, kteří se snaží o návrat ke starým pořádkům, a kališníky, vedenými mladým Jiřím z Poděbrad, který obsadí Prahu. Doba klidu končí a rozhoří se domácí válka. Mladý Ladislav Pohrobek dospívá a ujímá se českého královského trůnu. Jenže záhy umírá a po složitém diplomatickém zápase se novým českým králem stává Jiří z Poděbrad. Proti Čechám se formuje nová nepřátelská koalice. V tomto prostředí postupně odcházejí ze světa pozemského příslušníci prvních generací rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich děti. Vyprávění nás opět zanese do Prahy, na Tábor i Písek, do Plzně a dalších měst, ale také na rožmberská a poděbradská panství a rovněž do Horních Uher. Audionahrávka obsahuje další dvě povídky – Myslí si, že je báječný a Polapený stín.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama