reklama

Vendula Svobodová: Focení bylo pro děti krůčkem zpět do života

reklama

Už poosmé v historii, tentokrát v Centru současného umění DOX, se křtil kalendář Kapky naděje s názvem Stateční. Na každém z dvanácti listů je umělecká fotografie dětí po ukončené hematoonkologické léčbě spolu s významnou osobností a jejich životními příběhy, které jsou plny oné statečnosti.

„Z těch fotek nevyzařuje smutek, ale naopak čiší krásná energie. Já moderuji křest kalendáře pro Kapku naděje už po několikáté a rozhodně ne naposledy. Tohle je tedy už v pořadí osmý kousek a všechny, které jsem viděl spolu s příběhy těch malých i odrostlejších „modelů a modelek“ ve mně zanechaly hlubokou stopu. Výjimkou není ani ten pro rok 2018, který dnes křtíme,“ nechal se slyšet Jan Čenský.

„Ani jednou se nám nestalo, že by někdo z těch osobností, které jsme oslovili na focení odmítl. Naopak, každý šel do toho s chutí. Ty děti na fotografiích si prožily velice náročnou a těžkou léčbu, a pro ně bylo setkání s významnými „dospěláky“ a focení krůčkem zpět do života. Jsou to prostě ti stateční, jak je psáno v titulu kalendáře,“ uvedla prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová.

„Mám na tu práci hezké vzpomínky a strašně rád jsem na ni kývnul. Není nic smutnějšího než nemocné děti, není nic optimističtějšího, než když nad nemocí zvítězí. Já jim všem fandím,“ svěřil se hudebník Radek Banga, kterého doprovázela na křtu manželka.

„Zdolat osmitisícovku je náročné, zdolat zákeřnou nemoc je nesrovnatelně těžší. Nikdo mě nemusel přemlouvat, abych se nechal s jedním úspěšným statečným bojovníkem, mém případě bojovnicí, vyfotit,“ uvedl horolezec Radek Jaroš.

A v podobném duchu by určitě hovořili i další přítomní i nepřítomní účastníci křtu, kteří zapózovali do kalendáře s dětmi. Před objektiv fotografa Martina Vobořila se, kromě zmíněných, postavili třeba dokumentaristka Helena Třeštíková, kuchař Emanuele Ridi, herec Milan Kňažko, tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi, hasič Lukáš Novák a další.

Foto: Herminapress

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama