reklama

Victoria Ensemble & Musica Florea ve světové premiéře představí díla českého barokního skladatele

reklama

Novodobé premiéry děl hudebních mistrů dob minulých patří k ozdobám kulturní sezony. Koncert Reichenauer znovuobjevený je událostí o to významnější, že vrací do centra pozornosti jednu z nejvýraznějších, ovšem dnešnímu publiku málo známých, osobností české barokní hudby.

Dvanáct pěvců souboru Victoria Ensemble pod vedením sopranistky Viktorie Dugranpere společně s barokním orchestrem Musica Florea a jeho dirigentem Markem Štrynclem uvedou 13. října od 20:00 v barokním refektáři Dominikánského kláštera u sv. Jiljí v Praze duchovní díla Antonína Reichenauera. Zazní například jeho mariánská offertoria, Litanie k nejsvětějšímu jménu Ježíšově či Rekviem.

Jde o zcela unikátní koncert – novodobou premiéru chrámových skladeb, které zněly naposledy pravděpodobně v Reichenauerově době. Z první třetiny 18. století se dochovalo velmi málo české hudby, o to větší je to radost, když dosahuje takových kvalit, jako právě ta Reichenauerova. Vybrali jsme několik jeho skladeb uložených v Českém muzeu hudby, připravili z nich edice a jsme nadšení. Všichni se moc těšíme, až zazní poprvé v krásném barokním refektáři Dominikánského kláštera u sv. Jiljí! Ke spolupráci jsme tentokrát přizvali renomovaný barokní orchestr Musica Florea pod vedením báječného Marka Štryncla, který bude celý koncert dirigovat,“ upřesňuje Viktorie Dugranpere, zakladatelka a umělecká vedoucí souboru Victoria Ensemble.

Antonín Reichenauer (1694–1730) působil v Praze na Malé Straně u hraběte Václava Morzina jako domácí skladatel. Pro potřeby morzinovské šlechtické kapely psal hudbu instrumentální (jeho instrumentální koncerty se dočkaly novodobé premiéry a záznamu v předcházejících letech). Je také autorem velkého množství duchovních děl, o nichž však dosud není známo, pro koho a pro jaké konkrétní účely byla komponována.Reichenauer znovuobjevený je prvním ze čtyř abonentních koncertů aktuální sezony Victoria Ensemble. Další následují 22. 12. 2019, 28. 2. a 18. 6. 2020. Cenově výrazně zvýhodněná abonentka je v prodeji v síti Ticketmaster za 900 Kč (přičemž plná cena vstupného na všechny čtyři koncerty je 1 600 Kč).

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama