reklama

O výši platu mluvíme, ale „potichu“. 6 z 10 Čechů řekne blízkým, kolik vydělává

reklama

Otázka platu je v pracovně-právních vztazích zřejmě nejcitlivějším tématem diskusí. Většina zaměstnaných lidí totiž zastává názor, že informace o výši mzdy je soukromou záležitostí každého člověka. Navzdory tomu se ukazuje, že mnoho Čechů nejen že chce vědět, kolik vydělávají jejich kolegové, ale výši svého platu nemají problém sdělit své rodině, nebo známým. 

V evropských zemích je téma platů stále tabu. Informace, kolik lidé vydělávají, se firmy snaží držet v tajnosti a většinou k mlčenlivosti o výši výdělku zavazují smluvně i své zaměstnance. Jak se ale ukazuje, Češi se o své mzdě mluvit nebojí. Informace o tom, kolik vydělává, totiž nemá problém říci svým blízkým téměř 6 z 10 Čechů.

Chci vědět, kolik vydělávají kolegové ve firmě
Přibližně stejný podíl, tedy 56 % procent Čechů, by chtělo vědět, kolik vydělávají jejich blízcí přátelé nebo rodinní příslušníci. Průzkum ale ukazuje, že našince víc, než údaj o mzdě nejbližších, zajímají čísla na výplatní pásce jejich kolegů. Takovéto informace by chtělo mít celých 70 % Čechů. Absolutní nezájem o podobné informace projevilo jen 11 % lidí.

V porovnání s výsledky z ostatních zemí je chování Čechů podobné jako jinde v Evropě. Celkové výsledky průzkumu z devíti zemí totiž ukázaly, že 74 % lidí chce vědět, kolik vydělává jejich kolega. Jde o něco vyšší podíl lidí než v Čechách.

O platu hovoří více lidé, kteří vydělávají méně
Zaměstnanci s nadprůměrným platem mají menší potřebu vědět o výši mzdy svých kolegů než ti, kteří vydělávají méně. Celkem 72 % podprůměrně vydělávajících Čechů chce vědět, kolik vydělávají ostatní lidé ve firmě. V případě nadprůměrně vydělávajících je to 69 %.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama