reklama

Vztyčený prostředníček? Kýč a ukázka primitivismu!

reklama

Po několik dní se toto kontroverzní dílo stalo středem pozornosti a vyvolalo mnoho reakcí. Jedni vyjádření sochaře Davida Černého obdivují, druhým to připadá jako projev hlupáka. Tak jak to teda je?

Podle autora tohoto desetimetrového ,,veledíla“ je gesto dostatečně známé a hlavní rolí podle něj hraje fakt, kam směřuje. Tak to je snad to nejdůležitější na celé ,,soše“, kam vlastně směřuje, jinak by její smysl byl naprosto bezpředmětný. Jak ale někdo o tomhle může prohlásit, že se jedná o umělecké dílo? Na to se ptá spousta lidí. Co se vlastně tímto vulgárním gestem změní? Začínají snad občané bojovat proti buranství na hradě buranstvím v podhradí?

Je to kýč očima primitiva!

,,Je to normální  fak*č těm z**dům komunistickejm za*ranejm na Hradě“. Tady není bohužel pochyb o tom, že pan umělec klesl na úroveň kritizovaných. Pokud se umělci tímto způsobem začínají vyjadřovat na politickou situaci naší země, potom se už nikdo nemůže divit, že jednou přijde den, kdy včele naší republiky usedne Tomio Okamrua a z našeho státu se stane ,,novofašistické“ seskupení. Ale není toto prapodivné vyjádření nesouhlasu pouhým pouhopouhý výkřik do tmy? Srovnat se to dá s Miss Anetou Vignerovou, která na otázku, proč chce být Českou Miss, odpověděla, že by chtěla zajistit světový mír“. Dobrá vize, ale hodně špatně prezentovaná. A kdo by mohl sympatizovat tímto vyjádřením prostřednictvím vztyčeného prostředníčku? Jednoduše průměrní, prostí občané, kteří vědí, že v naší politice je něco špatně, a tak by souhlasili s jakýmkoliv projevem neshody s naší vládou. I kdyby se našel další ,,umělec“ a postavil umělohmotného, gigantického, zahradního, trpaslíka s holým zadkem, ale vyjadřoval by rozpor s naší vládou, našli by se lidé, kteří by oslavovali jeho jméno.

Markéta Kuča

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama