reklama

Wagnerův Lohengrin v Národním divadle bude výjimečnou událostí

reklama

Lohengrin Richarda Wagnera v pražském Národním divadle je už pro dílo samotné příslibem povznášejícího zážitku pro každého operního diváka, který očekává hudební krásu, silné emoce a napínavý příběh.

Představení uváděná 22. a 24. února jsou navíc opatřena puncem exkluzivity – pod taktovkou dirigenta Constantina Trinkse jako Lohengrin výjimečně vystoupí jeden z nejuznávanějších wagnerovských tenoristů současnosti Andreas Schager, který s rolí debutoval koncem loňského roku ve Vídni, a skvělý německý barytonista Thomas Johannes Mayer jako Friedrich von Telramund. Thomas J. Mayer pravidelně účinkuje na prestižním festivalu v Bayreuthu, roli Telramunda ztvárnil v Covent Garden nebo ve Vídni a české publikum mohlo jeho výkon obdivovat již při listopadových reprízách. Ženských pěveckých partů se zhostí vynikající české sólistky Dana Burešová a Eliška Weissová. Obnovené nastudování inscenace Wolfganga Wagnera uvedené na Bayreuthských slavnostech v roce 1967 v Národním divadle režírovala Katharina Wagner.

Wagnerova velkolepá romantická opera Lohengrino souboji dobra se zlem se odehrává v atmosféře plné tajemství obklopujícím neznámého hrdinu, který přišel hájit čest brabantské princezny Elsy. Po hudební stránce jde o další skladatelův důmyslný a strhující krok k prokomponovanému hudebnímu dramatu, jakým je jeho vrcholný Parsifal pojednávající o Lohengrinovu otci. Vedle oblíbeného svatebního sboru je opera obdařena neméně skvělými scénami, jako je například Elsina snová představa o rytíři, jenž ji má přijít zachránit, Lohengrinovo a Elsino setkání ve svatební komnatě nebo Lohengrinovo přiznání své identity ve vyprávění o svatém Grálu.

Na textu k Lohengrinovi začal Richard Wagner pracovat během svého pobytu v Mariánských Lázních. Kompozici se věnoval od května 1846 do dubna 1848. Na jeviště byla opera uvedena poprvé ve Velkovévodském dvorním divadle ve Výmaru 28. srpna 1850. Dirigentem premiéry byl Franz Liszt, skladatel, klavírní virtuóz a pozdější Wagnerův tchán. Česká premiéra se uskutečnila 23. února 1856 ve Stavovském divadle za řízení kapelníka Františka Škroupa. V Národním divadle byl Lohengrin poprvé uveden 12. ledna 1885. Poslední pražská premiéra se konala 17. května 1997 ve Státní opeře Praha.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama