reklama

Začíná druhý ročník úspěšné soutěže Slepá místa, nově s kategorií smart city pro větší města

reklama

Projekt Slepá místa dnes spouští druhé kolo soutěže, v níž můžou obce vyhrát kamerový dohled nad vybranou problémovou lokalitou. Novinkou je kategorie pro města nad 10 tisíc obyvatel, zaměřená na chytrá řešení v duchu konceptu smart city. Obce můžou do soutěže hlásit pouze pověření zastupitelé, a to do 31. března.

Cílem soutěže je nejenom pomoct obcím vyřešit určitý problém, ale také dát jim možnost vyzkoušet v reálné instalaci nejnovější bezpečnostní technologie. Moderní kamerové systémy totiž umějí mnohem víc než jen dohled – zvládnou upozornit na dopravní nehody či zácpy, monitorovat rizikový vodní tok nebo čistotu ovzduší a mnoho dalšího. Soutěž se navíc nově dělí na dvě kategorie. V první kategorii soutěží obce s méně než 10 tisíci obyvateli, v druhé kategorii města nad 10 tisíc obyvatel.

Nová kategorie zaměřená na agendu smart city

„V průběhu prvního kola jsme zjistili, že velký zájem menších a středních obcí způsobuje, že větší města jim ‚nechtějí lézt do zelí‘. Pochopitelně mají trochu jiné potřeby, navíc hospodaří s větším rozpočtem, tudíž je pro ně investice do kamer v určitém ohledu snazší. Vytvořili jsme pro ně tedy speciální kategorii zaměřenou na smart city,“ vysvětluje Dalibor Smažinka, manažer obchodního rozvoje pro východní Evropu v Axis Communications a zároveň jeden ze členů hodnotící poroty. Ta rozhodně o výhercích v obou kategoriích a zasednou v ní experti na smart city technologie a zabezpečení.

V prvním kole soutěže, které se konalo během loňského podzimu, zvítězil v konkurenci 49 přihlášených projektů Sokolov. Do soutěže přihlásil vyloučenou lokalitu okolo vlakového nádraží, kde lidé v minulosti ignorovali zákaz vstupu do kolejiště, což vedlo k několika smrtelným nehodám. Výhra pomůže městu monitorovat několik set metrů nebezpečného úseku železnice a zamezit tak dalším ztrátám na životech.

Druhé kolo projektu Slepá místa startuje dnes a přihlášky lze posílat do 31. března 2021. Problémové lokality mohou přihlásit starostové nebo jimi pověření zástupci obce na webové stránce soutěže.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama