reklama

Závěrečný koncert v Litni slibuje přední pěvkyně a nové pojetí v zámeckém parku

reklama

Na mozartovské árie, školené hlasy i herecké umění mladých pěveckých talentů láká Závěrečný koncert interpretačních kurzů v Litni 2018. Tradice koncertů pěveckých kurzů každoročně nabízí jedinečnou příležitost k návštěvě zámeckého areálu v Litni umocněnou zdejší letní atmosférou. Ten letošní se vůbec poprvé odváží mimo zdi historické Čechovny a zamíří pod širé nebe do zámeckého parku. Originální tvar a režírovanou podobu mu v podvečer 24. srpna vnukne operní režisér Marek Mokoš. Absolventy doprovodí smyčcové kvarteto, cembalo i klavír a vystoupí také obě letošní lektorky – naše přední reprezentantky operního zpěvu Martina Janková s Markétou Cukrovou.

Závěrečný koncert v novém prostředí pod otevřeným nebem a v inovativním provedení zve posluchače na ladné tóny árií Wolfganga Amadea Mozarta i na oku lahodící produkci: „Celé kurzy završíme představením, které se bude odehrávat na různých místech krásného prostředí liteňského zámku. Zde nabídneme posluchačům výsledek našich dílen a budeme se snažit je okouzlit nejen kvalitou krásného zpěvu a interpretací klasicistního repertoáru, ale také je vtáhnout do příběhu árií, které scénicky ztvárníme a dáme jim nádech vtipu, zábavy, slz či uvolněné improvizace a přesvědčivého herectví,“ podotýká Marek Mokoš, který letošním účastníkům navíc zprostředkuje hereckou průpravu.

Interpretační kurzy v Litni 2018 pořádá ve dnech 20.–24. srpna nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. v rámci 7. ročníku Festivalu Jarmily Novotné. Vstupenky na závěrečný koncert je možné rezervovat a zakoupit na emailu tickets@zamekliten.cz nebo na čísle 724 880 826. Cena vstupenky je 300,- Kč, koncert začíná v 18 hodin. S ohledem ke zvýšenému zájmu a omezené kapacitě míst doporučujeme včasné zajištění vstupenek. Více informací je k dispozici na zamekliten.cz a na Facebooku.

Vedení 5. ročníku Interpretačních kurzů v Litni 2018 se ujmou sopranistka s mezinárodním renomé Martina Janková, jež do Litně zavítá poprvé, a specialistka na barokní repertoár, mezzosopranistka Markéta Cukrová se sem v roli lektorky vrátí podruhé. Korepetitorem bude Tomáš Krejčí. Lekce herectví v podání režiséra koncertu Marka Mokoše budou přidanou hodnotou tohoto ročníku.

 „Začala jsem učit a mám radost z toho, když si mladí lidé mohou pro sebe něco z mých zkušeností vybrat a začít si takto skládat svou vlastní mozaiku. Na liteňské kurzy se nám přihlásily nádherné „hlasy“, hodně z nich je již vystudovaných a připravených do praxe. Proto se domnívám, že jim budu moci předat ze své praxe hodně a že nám vše půjde rychle,“ říká Martina Janková a zároveň naznačuje slibné obsazení závěrečného koncertu. Sopranistka během léta potěší v Litni svým zpěvem hned dvakrát, když se 9. září stane protagonistkou slavnostního koncertu „Písňové studánky Martiny Jankové“, jímž vyvrcholí 7. ročník Festivalu Jarmily Novotné 2018.

Ačkoliv letošní lektorské složení zažije svou premiéru, mezzosopranistka Markéta Cukrová vedla kurzy již před dvěma lety společně s Kateřinou Kněžíkovou: Po minulé zkušenosti se na liteňské kurzy opět velmi těším. V nádherném prostředí se můžeme soustředit na to, na co v běžném provozu není čas. Scházejí se tam velmi příjemní a talentovaní mladí lidé, takže o práci i zábavu bude postaráno. O letošní ročník projevil zájem rekordní počet uchazečů, příležitost však získá jen 10 nejlepších. Bude to ideální zakončení léta,“ těší se Markéta Cukrová.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama