reklama

Německá F4 na Red Bull Ringu: Charouzův kůň Zendeli potvrdil dominanci

reklama

Ke čtvrtému podniku německého šampionátu ADAC-Formule 4 přicestovalo do Speielbergu pouze 18 účastníků – stále více mladých talentů cítí, že je paralelní účast v italském a německém mistrovství jak z finančních, tak i technických důvodů problematická… Těm, kteří na Red Bull Ring přijeli, to ovšem mohlo být jedno – naopak: Jejich vyhlídky na bodovaná umístění se tím zlepšily. Vavříny si mezi sebou rozdělili jezdci tří týmů: Fittipaldi vyhrál pro Premu-Theodore, Zendeli pro US-Charouze a Lawson pro Van Amersfoorta. Aby to Čechům nebylo líto, i tentokrát zazněla naše státní hymna. A to díky vítězství Tomáše Pekaře v doprovodném Clio Cupu.

První sobotní závod:
Páteční večer, tedy čas kvalifikací, vyšel nejlépe Enzovi Fittipaldimu (Prema-Theodore). Vnuk velkého Emersona, který do Rakouska přijel jako 4. celkového hodnocení, si pro první závod zajistil nejplepší startovní místo. Malý Brazilec se prosadil před jezdci Fritse van Amersfoorta, Frederikem Vestim a Liamem Lawsonem. Favorizovaný pilot stáje US-Charouz Lirim Zendeli se tentokrát musel spokojit se 4. časem před týmovým kolegou Davidem Schumacherem, dalším z Van Amersfoortových talentů Charlesem Weertsem, Britem Oliverem Caldwellem (Prema-Theodore) a lokálním matadorem Mickem Wishoferem (US-Charouz). Český pilot Tom Beckhäuser zajel 15. čas, vyhlídka na umístění mezi top10 a body proto nebyla nerealistická.

Při sprintu do první zatáčky dopoledního závodu obhájil polesetter Fittipaldi šikovně své první místo a tuto pozici dokázal před dotírajícími jezdci týmu Van Amersfoort udržet celých 20 kol závodu. Na místě, kde jeho děda Emerson na JPS-Lotusu roku 1972 vyhrál Velkou cenu Rakouska, se se tedy o 46 let později opět hrála pro rodinu Fittipaldiů brazilská hymna! V zásadě to byl jen Vesti, který se několikrát dokázal Enzovi nebezpečně přiblížit, na příliš riskantní akce ale Dán raději zanevřel. V překvapivě „poklidně“ probíhajícím závodě za ním dojeli i Lawson a Zendeli poslušně beze změny pořadí.

Čech Beckhäuser si závod pokazil hned po zhasnutí červených světel: „Vůbec mi nevyšel start, propadl jsem se až na chvost pole a pak už šlo vlastně jen o to, vybojovat nazpět alespoň pozici, ze které jsem vyrazil,“ shrnul Charouzův chráněnec, který se klasifikoval jako 15. po pěkných soubojích s Estnerem a Cohenem.

Výsledek 1. sobotního závodu F4 ve Spielebergu:

 1. Enzo Fittipaldi, Prema-Theodore
 2. Frederik Vesti, Van Amersfoort
 3. Liam Lawson, Van Amersfoort
 4. Lirim Zendeli, US-Charouz
 5. Charles Weerts, Van Amersfoort
 6. David Schumacher, US-Charouz
 7. Tom Beckhäuser, US-Charouz

Druhý sobotní závod:
Kdo těsně před začátkem druhé kvalifikace risknul pohled na nebe, ten byl dobře připraven. Nad pohořím Tauern se totiž seskupily hrozivá mračna a každou minutu mohlo začít pršet. Bylo tedy radno, vyjet na trať co nejdříve a ještě před dopadem prvních kapek zajet rychlé kolo. Byl to opět Fittipaldi, komu se to podařilo nejlépe – buclatý Enzo se tedy mohl radovat i pro druhý sobotní závod na pole-position. Za ním podobně rychle reagovali i piloti stáje Ungar-Schumacher-Charouz: Druhý čas zajel David Schumacher, třetí Lirim Zendeli a čtvrtý Mick Wishofer. Senzace session se ale skrývala hned za nimi šestý čas za Brazilcem Petecofem (Prema-Theodore) totiž zajel Tom Beckhäuser! Mladý Čech tím dosáhl svého s odstupem nejlepšího kvalifikačního výsledku v německé Formuli 4.

Pokud si fandové F4 mohli dopoledne stěžovat na fádní průběh závodu, byli o sobotní odpoledne při druhé jízdě naplno odměněni akcí na trati. Choreografie byla tentokrát úplně jiná a to začalo nepříliš povedeným startem Fittipaldiho. Za to byl tentokrát Beckhäuser na výši…

Lehké zaváhání Fittipaldiho nekompromisně využil výborně reagující Zendeli z Charouzova týmu a usadil se před Brazilcem a týmovým kolegou Wishoferem na špičce. Tom Beckäuser se z prvního kola vrátil na výborné 6. pozici obklopen tvrdě bojující konkrencí. Závod byl narušen dvěma neutralizacemi, první z nich hned ve druhém kole poté, co Weerts poslal Schumachera do štěrku. Také Beckhäuser musel zaplatit za malou chybičku: Do první zatáčky brdil o setinku později, musel ji vzít větším obloukem a ztratil 3. místa.

Zkušený Zendeli poté šikovně držel Fittipaldiho za sebou, Beckhäuser se za to nacházel ve skupině 6 vozů, ve které se bojovalo o každý centimetr. Dlouho se držel na bodované 9.-10. pozici, než ho krátce před cílem jeden z konkurentů poslal do hodin v poslední zatáčce. Akce stála Toma tolik času, že dojel jen 12. Tým US-Charouz se ovšem mohl radovat z dalšího vítězství své jedničky Zendeliho před Fittipaldim a ze 3. pozice Wishofera.

Výsledek 2. sobotního závodu F4 ve Spielebergu:

 1. Lirim Zendeli, US-Charouz
 2. Enzo Fittipaldi, Prema-Theodore
 3. Mick Wishofer, US-Charouz
 4. Oliver Caldwell, Prema-Theodore
 5. Frederik Vesti, Van Amersfoort
 6. Liam Lawson, Van Amersfoort
 7. Tom Beckhäuser, US-Charouz

Nedělní závod:
Do třetího závodu víkendu v neděli dopoledne směl z pole position vyrazit Němec Andreas Estner (Neuhauser) před krajanem Niklasem Krüttenem (Mücke), Lawsonem a Vestim.

Nejlepší reakci na startu předvedl růžový monopost Niklase Krüttena, který se z 1. kola vrátil před Lawsonem, Estnerem a Vestim jako první. Výborný odpich předvedl i Beckhäuser a posunul se na 10. pozici. Již ve 2. kole si kolizí s týmovým kolegou Caldwellem pokazil Fittiapldi víkend, zatímco se na špičce vrhli Van Amersfoortovi jezdi Lawson a Vesti na Krüttena. Podobně atakovali Charouzovi svěřenci Zendeli s Wishoferem 5. Estnera.

V 7. kole převzal výborný 16letý Novozélanďan Lawson od Krüttena 1. místo a Vesti ho následoval o kolo později. Lawsonovi tato akce vynesla malý náskok, který udržel před svým týmovým kolegou až do cíle. Krütten udržel 3. místo těsně před Caldwellem a Zendelim.

Tom Beckhäuser bojoval celý závod o „malé body“ a jistě se toho hodně naučil – nakonec ovšem opět vyšel jako 12. s prázdnou.

Na německou Formuli 4 čekají již jen tři podniky. Příštím z nich bude koncem července Velké cena Německa, při které se mladí jezdci představí v rámci podniku Formule 1 v Hockenheimu. Charouzův pilot Lirim Zendeli nastoupí do zbývajících 9 závodů jako lídr celkové tabulky s náskokem 22 bodů na Lawsona.

Výsledek nedělního závodu F4 ve Spielebergu:

 1. Liam Lawson, Van Amersfoort
 2. Frederik Vesti, Van Amersfoort
 3. Niklas Krutte, Mucke
 4. Oliver Caldwell, Prema-Theodore
 5. Lirim Zendeli, US-Charouz
 6. Mick Wishofer, US-Charouz
 7. Tom Beckhäuser, US-Charouz

Průběžná tabulka německé F4:

 1. Lirim Zendeli     199 b.
 2. Liam Lawson     175 b.
 3. Enzo Fittipaldi   138 b.
 4. Mick Wishofer   122 b.
 5. Frederik Vesti     121 b.

Text a foto: Roman Klemm

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama