reklama

První laureát České ceny za architekturu bude znám už 7. listopadu

reklama

Česká cena za architekturu, nová soutěžní přehlídka iniciovaná Českou komorou architektů (ČKA), vyvrcholí 7. listopadu slavnostním galavečerem v Místě pro nové umění – Jatka 78 v Praze – Holešovicích. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Joe Morrispředseda, Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder) z téměř 500 přihlášených realizací do užšího výběru nominovala 63 děl, ze kterých 7. listopadu vzejdou finalisté České ceny za architekturu, z nichž se etabluje držitel Hlavní ceny.

Zároveň budou vyhlášeny výsledky Ceny za výjimečný počin a Mimořádných cen společnosti VELUX a časopsisu ERA21. Výstava všech nominovaných děl bude k vidění od 9. listopadu do 11. prosince v holešovickém Centru současného umění DOX. Cílem České ceny za architekturu je podpora a propagace kvalitní architektury. První ročník provází enormní zájem architektů i odborné veřejnosti. V užším výběru 63 nominovaných realizací jsou zastoupeny jak velké administrativní komplexy, bytové objekty, veřejné budovy či veřejná prostranství, tak rodinné domy a menší projekty, které ukazují, že architektura je všude kolem nás.

Soutěžní přehlídka byla ve svém prvním roce otevřena realizacím z let 2011 až 2015, výstava v holešovickém DOXu tak nabídne jedinečnou příležitost na jednom místě vidět to nejlepší, co bylo na území České republiky v posledních 5 let postaveno! Vedle všech děl z užšího výběru České ceny za architekturu expozice podrobněji přiblíží práce finalistů a historicky prvního vítěze. Představeny budou rovněž Ceny za výjimečný počin, Cena společnosti VELUX za nejlepší práci s denním světlem a Cena časopisu ERA21 za přínos k obnově venkova a citlivou práci s pozůstatky minulosti. K dispozici bude katalog 1. ročníku České ceny za architekturu, který vydává Česká komora architektů.

ČKA oborové ocenění otevřela všem architektům – nejen svým členům, a dala tak šanci novým, mladým tvůrcům. V nominacích mezinárodní poroty jsou tak kromě zvučných jmen jako je Ladislav Lábus, Josef Pleskot, Petr Hájek či ateliérů DAM architekti, A69, D3A nebo Architekti DRNH zastoupeni i veřejnosti méně známí autoři. Několik staveb z hledáčku poroty bylo v minulosti nominováno na prestižní Mies van der Rohe Award – Evropskou cenu za současnou architekturu. Specifikem volby poroty je také to, že celých šestnáct děl se věnuje tématu rekonstrukce, revitalizace, obnovy či adaptace již stávajících staveb.

Česká cena za architekturu potvrzuje zvýšený zájem českých měst o kvalitní architekturu a spolupráci s odborníky z oblasti architektury a urbanismu. Komora architektů by však v soutěžní přehlídce ocenila větší zastoupení projektů realizovaných z veřejných prostředků. Do užšího výběru poroty se jich probojovala ani ne polovina z celkového počtu nominovaných děl. Z třicítky veřejných staveb dále deset z nich vzniklo na základě veřejné architektonické soutěže, kterou ČKA dlouhodobě prosazuje jako nejkvalitnější a nejtransparentnější způsob zadávání veřejných zakázek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama