reklama

Ráj masového vraha! Breivik využívá tři místnosti, tělocvičnu, PlayStation i televizi. Teď žaluje norský stát!

reklama

Je to smutný příběh. Když v roce 2011 při útocích v Oslu a okolí postřílel a do vzduchu vyhodil 77 lidí, svět byl v šoku. ANDERS BEHRING BREIVIK (37) chladnokrevně povraždil vlastně ještě děti. S úsměvem, bez jakéhokoli citu a lítosti. Byl zatčen a odsouzen na jedenadvacet let vězení. Směšné? Možná, ale v Norsku nejde uložit jednorázově vyšší trest, dokonce ani za terorismus. Bohužel nezbylo nic jiného, než to akceptovat. Teď na sebe pravicový extremista opět upozornil. Opět to není žádná komedie. 

V první fázi si odpykával trest ve věznici Illa poblíž norské metropole Oslo. V roce 2013 byl převezen do náprvného zařízení Skien. Od začátku si stěžuje na nelidské zacházení a porušování lidských práv ze strany dozorců a dalšího personálu. Když se nad tímto zamyslíte, zní to jako nějaký krutý žert. Jako výsměch, který snad nikdo nemůže myslet vážně (kromě Breivika) a nikdo tak nemůže cokoli z těchto blábolů psychopata akceptovat. Opak je však pravdou. A jen tak mimochodem, tušíte, jaké komnaty masový vrah obývá? Tak vězte, že má v káznici k dispozici hned tři místnosti. Jednu na spaní, druhou ke studiu a třetí pro cvičení. Dále má svůj PlayStation, počítač a televizi. Má povoleno vařit si vlastní jídlo a prát prádlo. Když chce na vzduch, může využít vězeňský dvůr, kde je skvěle vybavená tělocvična. A aby toho nebylo málo, norské úřady mu nedávno dovolily zahájit korespondenčně studim mezinárodních vztahů na univerzitě v Oslu.

To nejlepší však teprve přijde. Jeho obhájce totiž tvrdí, že Breivik trpí pocitem osamění a má z toho deprese. Vadí mu, že nemá kontakt s nikým jiným, než se zaměstnanci věznice. Ale, copak? Chudinka naše malá, dudlíček a pusinku na čelíčko by chtěla každý večer? Třeba od rodičů dětí, které povraždil? Neuvěřitelné! Od člověka (dá-li se vůbec takto nazývat) jeho formátu lze očekávat všelijaké bludy a nesmysly. Nebožátko je na tom psychicky špatně a nejspíš se nám z toho zhroutí. Šmankote, co kdyby dostal infarkt a umřel by? To nemůžeme, respektive norská justice, dopustit! Pokud soud, který začal před několika hodinami rozhodne, že jsou stížnosti oprávněné, může jeho podmínky uvěznění značně zlehčit. Breivik je už dříve označil za mučení a aktuálně tedy obvinil norskou vládu z porušení dvou článků evropské Úmluvy o ochraně lidských práv.

Co na to říct? Nic a jen se smát? Jenže ono to bohužel vůbec není k popukání. Plakat? Potoky slz roní pozůstalí po obětech, kteří stále truchlí po řádění masového vraha. Breivik jim všem každý den ukazuje zdvižený prostředníček. Místo toho, aby byl pár dní po zatčení oběšen a poslední hodiny svého života strávil na pranýři, vesele si ŽIJE. ŽIJE. ŽIJE. A nejspíš bude ještě dlouho. V relativním klidu a luxusu. Narozdíl od sedmasedmdesáti mladých bytostí, které po sobě nechaly stovky příbuzných, přátel a rozervaných duší. Když dnes přišel k soudu, pozdravil nacistickým pozdravem. Zdvižená pravice je ale asi to nejmenší, co má tahle kreatura na svědomí. Má právo si stěžovat na to, že káva, kterou dostává, je studená nebo že má na chlebu málo másla? Sami si odpovězte. I na to, proč je z něj vlastně celebrita celosvětového významu…

Foto: archiv 

 

 

 

 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama