reklama

Život na špičkách: Premiéra dokumentu ze zákulisí života prvních sólistek

reklama

Dvanáctiminutový umělecký dokument ŽIVOT NA ŠPIČKÁCH nevšední formou nahlíží do zákulisí života prvních sólistek Baletu Národního divadla – Nikoly Márové, Aliny Nanu, Terezy Podařilové, Miho Ogimoto a Andreji Kramešové. Divákům bude poprvé slavnostně představen 6. března od 17.00 na Nové scéně Národního divadla.

Autorka filmu Tereza Bílá a kameraman a režisér Igor Zacharov zprostředkovávají intimní pohled na každodenní práci prvních sólistek, která je plná tvrdé dřiny, odříkání, ale i velkých emocí. Tanec totiž není jen úžasná práce nohou nebo brilantně zvládnutá technika, ale vyžaduje eleganci, disciplínu, pevnou vůli, píli, muzikalitu a hlavně velké srdce.

Kde není srdce, není umění,“ řekla slavná ruská primabalerína Anna Pavlovová. Ano, to je právě ten magický moment, který promění tanečnici v primabalerínu, to je ta alchymistická proměna olova ve zlato. To vše v sobě mají naše umělkyně, ženy, které dosáhly pomyslného vrcholu na cestě k baletnímu mistrovství.

 „První myšlenka na dokumentární snímek ŽIVOT NA ŠPIČKÁCH vznikla v mé hlavě asi před 5 lety v Londýně. Balet a umělecký tanec pro mě v tu dobu znamenal tajemný a neodhalený svět, jehož zákulisí mě přitahovalo a vyzývalo k pochopení. Zjistila jsem také, jak velkou váhu mají pro baletky špičky, které jsou jejich nástrojem a nástavbou těla. Špičky, jak říká Tereza Podařilová, v sobě drží osud celého představení, a pokud jsou špatně připravené, mohou mít i fatální dopad. Při přípravách na natáčení mi bylo opravdu velkou ctí se setkat s Terezou, Nikolou, Miho, Andreou a Alinou, primabalerínami Národního divadla, strávit s nimi čas,  mluvit s nimi o jejich životě a vztahu k baletu, pozorovat je při tréninku a v zákulisí. Tento svět má nesmírné kouzlo a přenesl mě do jiné dimenze. Jejich píle, disciplína, láska k tanci a k této profesi je velice silná. Ony samy jsou silné a křehké zároveň,“  říká Tereza Bílá.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama